Zlozvyky, které z nás v zimě doslova vysávají energii

 Ostatní 
13. ledna 2017 06:50 / Jitka Jahodová
  1
📷
1 fotografie v galerii
Trápí vás v zimě nedostatek energie? Shutterstock
Máte nechuť k jakékoliv aktivitě a mozek ne a ne nastartovat? Zima je obdobím útlumu, stejně jako příroda je na tom i vaše tělo.

Nedostatek slunečního svitu, chladné a často deštivé dny nám náladu rovněž nezlepší. Ale nesvádějme všechno na počasí, někdy si za špatnou náladu v zimním období můžeme trochu sami.

Jaké zlozvyky nám v tomto období ubírají nejvíce energie a jak se s nimi vypořádat?

Nedostatek pohybu a čerstvého vzduchu
S příchodem zimy obecně méně sportujeme, vymlouváme se na špatné počasí, dřívější západ slunce a nějak se nám do pohybu nechce. V pořádku, venku možná není hezky, ale to přece ještě není důvod sedět doma! Ani sychravé počasí by nás nemělo odradit od procházky v přírodě nebo po městě, půlhodinka denně nás nezabije. Běžecké tenisky na hřebík také rozhodně nezavěšujte. S dobrou výbavou neprochladnete a během si příjemně pročistíte hlavu. Pokud venku prší, zkuste zajít například do posilovny, na jógu, squash nebo taneční lekce. Možností, jak vyplavit endorfiny a zlepšit si náladu je mnoho, ať je počasí jakékoliv.

Méně zeleniny a ovoce
Pro ty, kteří milují zejména sezónní ovoce a zeleninu, je přístup k nim v tomto období trošku omezený. Možností je ale stále hodně a měli bychom je našemu organismu dopřát. Vsaďte například na mrkev, špenát, pórek, červené a bílé zelí a z ovoce zejména na jablka. Ale i jiného ovoce je v dnešních supermarketech dost a dost. Vychutnat si je můžetě i ve formě čerstvých drinků nebo smoothies.

Nedostatečné doplňování potřebných vitamínů a minerálů
V létě tento problém obvykle nemáme, ale s nadcházející zimou je třeba více a více myslet na to, zda je naše strava bohatá na potřebné vitamíny a minerály. Málo slunečních paprsků znamená pro naše tělo horší náladu, větší únavu a často i nedostatek vitaminu D. Chybějící D-čko bychom měli ideálně kompenzovat zvýšenou konzumací ryb a rybího tuku. Únavu stejně tak může způsobovat nedostatek železa a hořčíku. Železo je obsaženo např. v červené řepě, červeném mase, čočce apod. Hořčík najdeme například v datlích, banánech, piniových oříšcích či mandlích. Pokud se chybějící prvky nedaří nahradit ve stravě, náhradní variantou jak je tělu dopřát, jsou i vhodné potravinové doplňky

Negativní myšlení
Problém se špatnou náladou je ten, že se jí často zbytečně poddáváme. Co tak si místo reptání na počasí, krátké dny a málo energie dopřát trochu luxusu a cítit se na chvíli šťastně? Kupte si například diář, do kterého si každý večer před spaním napíšete, co se vám v ten den podařilo nebo co vám udělalo radost. Když si budete zpětně své zápisy číst, uvědomíte si, kolik pozitivních věcí se ve vašem životě dennodenně odehrává. Věřte tomu nebo ne, ale opravdu to funguje!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...