Největší chyba, kterou lidé v současných mrazech dělají a ohrožují tak své zdraví!
Oblékejte se jako cibule
Lékaři radí, aby se lidé oblékali ve více vrstvách. Vrchní část oblečení by měla být odolná proti větru dešti a sněhu. Důležité je chránit pokožku před omrzlinami a nedoporučuje se chytat chladné předměty holýma rukama. Dbejte na to, abyste měli v teple zejména nohy, ruce a hlavu. Neapomínejte na rukavice, čepici, ponožky a zimní nepromokavé boty. Obzvlášť obezřetní by měli být starší lidé, kteří potřebují teplejší oblečení, neboť produkují méně tělesného tepla.
Dodržujte pitný režim
Ačkoli nepociťujete žízeň, neměli byste v chladu zapomínat na tekutiny. Při fyzické aktivitě je třeba vypít alespoň dva litry tekutin denně. Na studené nápoje v zimě raději zapomeňte. Stejně to platí v případě alkoholu a kofeinových nápojů, které zvyšují riziko podchlazení a omrzlin.
Pozor na cvičení
Cvičení v mrazu není vhodné, pokud někdo trpí kardiovaskulárními či respiračními onemocněními.
Jak poznáme podchlazení?
Podchlazení vzniká, když tělo ztrácí více tepla, než produkuje. Nejčastěji postihuje novorozence, pacienty po úrazu, seniory a bezdomovce. Vzhledem k nespecifickým příznakům se počínající podchlazení (hypotermie) snadno přehlédne. Na podchlazení může upozorňovat například svalový třes, nebo bolest až necitlivost v rukou či nohou. Nepodceňujte světlé skvrny na obličeji a na pokožce v různých částech těla. Ty mohou naznačovat, že s tělem není vše v pořádku a mohou indikovat počínající omrzliny.