Překvapivá fakta o kýchání. Věděli jste, co všechno se s námi děje a co dělá vaše srdce?
Kýchání je reflex
Tímto reflexem se tělo snaží dostat ven to, co ho dráždí (prach, pyl, chlupy ze zvířat) všechno to, co dokáže uvíznout v nose a dráždí nás. Pokud se částice dostane do nosu, mozek zpozoruje, že tam máme něco, co tam nepatří a snaží se tuto situaci pohotově vyřešit. Vyšle signál na kýchnutí. Vy se zhluboka nadechnete a dech zadržíte, čímž se vytvoří tlak na hrudník. Tento tlak nutí váš jazyk zůstat na patře, čímž se vzduch dostane ven nosem.
Srdce se při kýchání nezastaví
Je to ale mýtus. Naše srdce dokáže změnit rytmus bití, zvláště pokud kýcháme. Je to proto, že se na hrudi vytváří tlak a mění se průtok krve.
Vykýchnutý vzduch má rychlost 162 km / h
Je to neuvěřitelné, ale vykýchnutý vzduch má opravdu velkou rychlost. Protože vzduch se dostává ven velmi rychle, vydává i typický zvuk, který slyšíme. Čím rychleji vzduch vychází ven, tím je kýchnutí hlasitější.
Vykýchnutý vzduch doletí do vzdálenosti 1,5 metru
To je ten důvod, proč nás učí, abychom si při kýchání dali před ústa ruku. Vykýchnutý vzduch má tendenci rozšířit se do prostředí a to do vzdálenosti 1,5 metru. Při rýmě tedy předložením ruky před ústa zabráníme šíření nákazy. Částice hlenu jsou velmi malé a síla kýchnutí je obrovská.
Kýchání jako pořádný trénink
Při kýchání zapojujeme nejen plíce, ale i bránici, břicho, hrudník, krk, nos.
Jedno kýchnutí vyprodukuje až 40 tisíc kapiček
Proto si dávejte pozor na to, abyste měli vždy při kýchání ruku před ústy a nikoho nenakazili.
Oči se při kýchání zavřou automaticky
Jedna ze zajímavostí je, že máme při kýchání vždy zavřené oči. Mozek kromě signálu na kýchání vyšle signál i očím, aby se zavřely. Je to podmíněná reakce, jakkoli by jste se snažili, nikdy je nenecháte otevřené.
Pokud zadržujete kýchnutí, můžete si ublížit
Pokud zadržujete kýchnutí, můžete si přivodit nemalé zdravotní problémy. Mohou vám popraskat cévky v očích či mozku, poškodit si můžete i ušní bubínky. Kýchání bychom nikdy neměli potlačovat silou.
Kýchat několikrát za sebou má příčinu
To, že kýcháme vícekrát za sebou, má příčinu. Jednoduše částečky, které nám zůstanou v nose, se musí dostat ven a dokud se tak nestane, budeme kýchat neustále.