Nenechte se napálit. Poznejte kvalitní maso od toho nekvalitního

 Ostatní 
12. února 2019 07:02 / Bronislava Silná
  4
📷
6 fotografií v galerii
Kvalitní maso musí chutnat skvěle i bez koření Shutterstock
Jako zákazníci musíme být neustále ve střehu, protože se vždycky může stát, že nás výrobce či dodavatel masa chce nějakým způsobem ošidit. Jak poznat kvalitní maso? Máme rady, ale jednoduché to opravdu není.

Příkladem, že věc není vůbec jednoduchá, je skutečnost, kdy bylo maso z podezřelých kusů z Polska prodáváno v luxusních restauracích u nás jako argentinské hovězí. Prodáno a zkonzumováno. Patrně bez toho, aby dotyčný poznal, že je někde problém.

Důležitá je výsledná chuť

U masa a masných produktů je podstatným znakem výsledná chuť. Opravdu kvalitní maso, zejména pak maso z biochovů, poznáme tak, že se chuťově odlišuje od masa, které můžeme koupit běžně. Někteří prodejci dokonce uměle vpravují do masa vodu, takže váží sice mnohem víc, ale ve výsledku se voda uvolní a maso zmenší. Takové maso také ztrácí svou chuťovou charakteristiku, která ale i bez dodané vody nebyla valná.

Najděte si kvalitního dodavatele

Než podstupovat pravidelné dobrodružství, kdy si koupíte kus masa a pak se třesete, jak bude chutnat, je vhodnější si najít dobrého dodavatele, u kterého nemusíte nic řešit a víte, že jeho údaje o druhu masa a stáří zvířete odpovídají skutečnosti. Jste-li nároční, odebírejte maso z domácích chovů. Kvalita bude úplně jinde. Ale i v některých potravinářských prodejnách najdete velmi kvalitní maso od lokálních zemědělců. Vyhledávat můžete také podnikové prodejny.

Stáří zvířete

Je jasné, že u mladých kusů bude maso lepší než u těch starých. Staré kusy mají maso tvrdé. Hodí se spíš na vývary nebo na pomletí. Právě zakoupení masa, které se jen vydává za něco, čím není, může pak mít velmi nepříjemné následky, kdy vlastně nemáte šanci maso upravit tak, aby bylo poživatelné. Zejména pokud jde o tuhost.

Vzhled a vůně masa

Maso by nemělo být na pohled oschlé. Nemělo by být ani slizké. Důležitý je i čichový vjem. Maso by nemělo mít nepříjemnou vůni. Jakmile se nepříjemný odér objeví, znamená to, že je něco špatně a takové maso rozhodně nekonzumujte. Někteří výrobci celou záležitost řeší tak, že maso dezinfikují v hypermanganu, zabalí do igelitu a zamrazí. Následně se maso rozmrazuje a prodává, ale ke kvalitnímu masu má rozhodně velmi daleko.

Hovězí maso by mělo být řádně uleželé. Zrání zde trvá i přes deset dnů. Vepřové uzraje během tří dnů, kuřecí asi během dne a ryba během několika hodin. Zralé maso získá chuť a křehkost. Jde o působení mikroorganismů, ale není v tom nic, co by nás ohrožovalo. Důležitá je totiž teplota, která se pohybuje jen lehce nad bodem mrazu.

Cena masa

Buďte připraveni si za kvalitu připlatit. Nikoli ale přemrštěně. Je zvláštní, že mnozí malí výrobci dodávají své výrobky ve špičkové kvalitě a za nízké ceny. Buďte si jisti, že je lepší menší kousek kvalitního masa, než velký kus něčeho, co nemá pořádnou chuť a kvalitu. Na druhou stranu se nenechte odírat reklamními triky. Ne vždy je předražené maso opravdu kvalitnější. Kvalitní maso ale může být pro člověka přínosem, jak se dozvíte v článku o králičím mase.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...