Zahradničení jako sport: Posilujte zdarma na své zahrádce
Při práci na zahrádce spálíte mnohdy více kalorií než ve fitku. Navíc při různých činnostech zabíráte různé svaly, takže můžete posílit celé tělo. A protože při zahradničení také spalujete kalorie, můžete i zhubnout.
Posilte ramena, záda i nohy
Na zahrádce je pořád co dělat a kromě toho, že díky vaší práci bude zahrada vypadat nádherně, ještě dáte zabrat svým svalům.
Při kopání motyčkou posílíte svaly na rukou, a to hlavně antagonistické skupiny, jako je biceps a triceps.
Správným hrabáním zapojíte zádové svaly, ruce a ramena. Při zalévání s konví zabírají ruce a z velké části ramena. Důležité je dát si pozor na přetěžování trapézových svalů nevhodným nošením konve. Zanedbatelné není ani chození pro vodu a k záhonu. Při rytí zapojíte nohy, záda, ruce a cítit můžete dokonce i břišní svaly.
Nezapomeňte na strečink
Kdo pravidelně cvičí, ví, jak moc důležitý je střečink před fyzickou aktivitou, a také po ní. A to samé platí i u zahradničení. Před jakoukoliv prací na zahradě se nezapomeňte lehce rozehřát a protáhnout. Pokud celý den nebo týden sedíte v kanceláři a najednou vás čeká poměrně náročná fyzická práce, je dobré na to svaly připravit.
Na závěr také nezapomeňte na základní strečink, kdy se příjemně uvolníte a protáhnete zapojené svalové skupiny.
Zahradničení jako sport
Zahradničení je pořádná dřina a pokud se rozhodnete tuto aktivitu povýšit na cvičení, máte na výběr, zda zvolíte činnosti podporující posilování, nebo se raději budete věnovat kardio (aerobnímu) cvičení.
Hrabání listí podporuje vytrvalost, pohyb v nerovném venkovním terénu flexibilitu, prořezávání stromků a keřů, rytí záhonů, sečení trávníku a sekání a přenášení dřeva zase posiluje svalstvo.
Jelikož většina zahradnických prací vyžaduje opakované pohyby a zdatnost, jsou celou dobu zapojeny všechny hlavní svalové skupiny: nohy, hýždě, paže, ramena, záda, břicho a rovněž spalování kalorií je snadnější.
Spalování kalorií
Se zahradními aktivitami je jednodušší i hubnutí. Zde je seznam obvyklých úkolů a kolik kalorií může spálit během 30 minut jejich provozování člověk, který váží cca 77 kg:
- Odklízení sněhu 243 kalorií (když je sněhu hodně a je těžký až 364 kalorií).
- Sečení trávníku ruční sekačkou 243 kalorií.
- Práce s těžkým elektrickým nářadím a sekání dřeva také 243 kalorií.
- Pokládání drnu, rytí, okopávání, obdělávání, čištění půdy a pletí 202 kalorií.
- Sázení stromů a semen 182 kalorií.
- Hrabání a pytlování listí 162 kalorií.
- Zalévání záhonů 61 kalorií.
V hubnutí vám pomohou i některé sezonní potraviny, o kterých jsme psali zde. Mnohé z nich si můžete na své zahradě i sami vypěstovat.
Další zdravotní výhody
Práce na zahradě má ale i další pozitivní vliv na vaše zdraví. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a je prevencí před vznikem diabetu nebo osteoporózy. O tom, že pobyt v přírodě má dobrý vliv i na psychiku člověka, ani nemluvě.
Abyste ze své práce měli co nejvíce zdravotních výhod, používejte co nejméně techniky (je-li to možné). Pracujte s kleštičkami, nůžkami, křovinořezy a ručními sekačkami.
Důležité rady
Práce na zahradě ale můžete provádět i tak, že místo pozitivního vlivu na zdraví si uženete nějaké komplikace, například si zablokujete záda. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, je třeba se držet pár dobrých rad:
- Než se pustíte do práce, proveďte čtvrthodinový strečink (protažení svalů). Uvidíte, že se vám bude pracovat lépe a vydržíte aktivní déle.
- Při hrabání, okopávání a pletí držte záda rovně, s nohama na šířku ramen.
- Zvedejte předměty tak, že si kleknete, ohýbejte kolena, ne záda.
- Nezapomeňte na pravidelné přestávky. Cca po 15 minutách si dopřejte na chvíli odpočinek a napijte se vody. Stejně tak si dejte pauzu kdykoli, když pocítíte únavu či dokonce bolest. Zkuste přejít buď k jiné, ne tak namáhavé aktivitě, nebo si prostě odpočiňte a osvěžte se.
- Pořiďte si podložku na kolena – mnoho činností vyžaduje delší dobu klečet.
- Střídejte strany částí těla, které zapojujete.