Kdy je nejlepší vyrazit na houby a proč?

 Ostatní 
26. září 2019 09:48 / Blanka Štiková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Houby rostou od jara až do příchodu zimy Pixabay
Také si rádi vyrazíte na houby do lesa? Pak jste jistě už někdy slyšeli o tom, že se má na houby chodit v brzkých ranních hodinách. Je tato rada pravdivá? A v jakou hodinu přesně na houby vyrazit?

Kdy je vůbec houbařská sezona, jaké jsou ideální podmínky pro růst hub a v jakém období je nejlepší jít do lesa, se dozvíte v tomto článku.

V jakou hodinu vyrazit na houby?

Je tedy pravda, že si na houby musíme přivstat? Jak by odpověděli znalí houbaři, nejlepší je na houby chodit ještě za tmy, to znamená v okamžiku, kdy je slunce za horami. Právě v tento ranní čas jsou houby po noci zchlazené a tedy v nejlepším stavu. Ale na houby můžete samozřejmě chodit po celý den, houby rostou nehledě na denní dobu, ale musíte pak počítat s tím, že na vás v lese už pak nemusejí čekat žádné houby.

Proč chodit na houby brzy ráno?

A jaké má výhody houbaření v časných ranních hodinách? Nejen, že houby i les brzy ráno vypadají nejlépe, ale také jsou houby v brzkou hodinu nejméně napadeny škůdci po chladnější noci. Takže díky chladu a pevnosti plodnic jsou houby v lepším stavu, než například odpoledne či k večeru. A budou se vám jistě i lépe zpracovávat. Časně ráno navíc ještě možná nebudou všechny houby vysbírané a máte i bystřejší oči. Přivstat si se tedy určitě vyplatí.

Kdy je vlastně houbařská sezona?

Nejvíce hub bývá zpravidla od konce léta a na podzim. Houby však rostou od jara až do příchodu zimy, dalo by se tedy říci, že rostou téměř celý rok. První houbařská sezona začíná přibližně v polovině května a končí kolem poloviny července. Druhá sezona pak trvá od srpna až do poloviny října. Podle roční doby a počasí se střídají jednotlivé druhy hub.

Kdy se houbám daří a kdy na ně vyrazit?

Kdy se daří houbám nejlépe? Houby pro svůj růst potřebují optimální podmínky. Prospívá jim vysoká relativní vlhkost vzduchu, dostatek vláhy a vhodná teplota (ani příliš sucho, ani příliš chladno). To je v období, kdy jsou minimální výkyvy teplot a vlhkosti. Praxe ukázala, že nejrychleji houby rostou, pokud denní a noční teploty nekolísají.

A kdy na houby vyrazit? Určitě na houby nechoďte, když zaprší jen jednou. Člověk by měl na houby vyrazit až tak 14 dní po vydatných deštích. Ale v případě, že před tím dlouho nepršelo a bylo delší dobu sucho, můžete si na houby počkat i 4 týdny. Proto je dobré „vychytat“ ten správný okamžik. Ušetříte si tím minimálně zklamání nad prázdným košíkem. Dále čtěte: Nejrychleji se vám vajíčka zkazí ve dveřích lednice. Kde je tedy skladovat?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon