Odhazování odpadků v přírodě. Žvýkačka se jen tak nerozloží, plínka je na tom ještě hůře

 Ostatní 
15. dubna 2020 10:21 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Odpadků je v přírodě čím dál více Depositphotos
Kvůli koronavirové pandemii se mnozí lidé častěji než dříve vydávají na procházky do přírody, protože je to pro ně jedna z mála aktivit, kterou mohou beztrestně provozovat. Jenže s vyšším počtem lidí se zvyšuje i množství odpadků, které kolem sebe odhazují. Možná budete překvapeni, jak dlouho se příroda vyrovnává třeba s vyplivnutou žvýkačkou nebo odhozeným cigaretovým nedopalkem.

Existují materiály, se kterými si příroda poradí poměrně snadno, u dalších to může trvat i celá tisíciletí. Jsou dokonce odpadky, které přírodě slouží ku prospěchu, ale moc jich není. Pokud tedy vyrazíte příště do lesa nebo jinam na čerstvý vzduch, snažte se být k přírodě ohleduplnější.

Tak jako doma asi nikdo nevyhodí jen tak na zem nějaký odpad, měl by se každý stejně chovat i v přírodě. Zatímco biologické odpadky přírodě příliš nevadí nebo mohou být dokonce prospěšné, o jiných se to už říct nedá. Máme pro vás přehled rozložitelnosti některých materiálů, které se v přírodě často vyskytují. Je ale třeba zdůraznit, že stejné výrobky se mohou v různých podmínkách rozkládat různou dobu, a to v závislosti na přístupu kyslíku nebo na vlhkosti či množství slunečního světla.

Zbytky jídla

Vyrazíte do lesa a po cestě si pochutnáte třeba na jablku s tím, že pak odhodíte do trávy ohryzek? Nebo slupku od banánu? Můžete mít čisté svědomí, protože tyto látky mohou přírodě prospívat. Doba rozkladu ohryzků od jablek či slupek od banánů je navíc velmi krátká, neboť se pohybuje od několika týdnů do několika měsíců. Konkrétně ohryzek z jablka se v přírodě rozloží za 16 dní, banánové slupce to trvá pět měsíců. Ale pozor! Taková slupka od pomeranče se už může rozkládat až jeden rok.

Papír

Papíru je v přírodě opravdu požehnaně. Ať už jde o posmrkané papírové kapesníčky, noviny nebo časopisy. I papírové odpadky jsou biologického původu. Z toho důvodu se většina z nich rozloží už za několik měsíců, odborníci uvádějí kolem čtyř měsíců.

Žvýkačka

Žvýkáte rádi a neodpustíte si to ani v přírodě? Tak pozor na to, jak naložíte se žvýkací gumou, když vám už nebude chutnat. Pokud ji totiž jen tak vyplivnete na zem, docela tím přírodě zavaříte. Žvýkačka se totiž v přírodě bude podle optimistických poznatků rozkládat nejméně pět let. Některé zdroje ale hovoří i o době 50 let.

Cigaretové filtry

Kuřáci často odhazují nedopalky na zem. Ty se ale mohou rozkládat přibližně 15 let, v některých případech i několik desítek let. Proto je lepší si nedopalky dát třeba do sáčku a ten pak vyhodit ve městě do popelnice. Příroda vám za to rozhodně poděkuje.

Plechovky od nápojů

Hliníkové plechovky v žádném případě v přírodě nevyhazujte na zem. Nejenže se budou rozkládat 200 až 500 let, ale může rovněž dojít k poranění lidí a zvířat.

Jednorázová dětská plena

Přebalujete-li v přírodě své dítě, rozhodně si plenku zabalte a vyhoďte ji až doma do odpadkového koše. Příroda ji totiž zvládne  rozložit až za dlouhých 250 let.

Plastové výrobky

Už výroba plastů je velkou zátěží pro životní prostředí a navíc plasty obsahují nebezpečné látky. Doba jejich rozkladu se ještě k tomu pohybuje v řádech stovek let (např. PET láhve či plastové tašky), plastový kelímek se prý v přírodě rozloží za 70 let. U polystyrenu se odhaduje doba rozkladu až na tisíce let, ale rozložit se nemusí nikdy.

Sklo

Také u skleněných výrobků lze dobu rozkladu jen odhadovat. Některé optimistické odhady sice mluví o době kolem 3 000 let, podle jiných odborníků je ale možné, že se tento materiál v přírodě nerozloží vůbec nikdy. O tipech na ekologičtější život jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej