Smrdí vám nohy? Víme, co za to může i jak se smradu navždy zbavíte!
Co zápach způsobuje
Zápach nohou je spojen s pocením a tvorbou bakterií. V průběhu jednoho dne jsou naše nohy schopné vyprodukovat až 0,5 litru potu. Pokud tento pot nemá kam odcházet, stává se živnou půdou pro bakterie, které produkují plyny podobné zrajícím sýrům.
Noste správnou obuv
Prvním krokem, jak předejít zápachu bot a nohou, je správná obuv. Kupujte si kvalitní a dobře prodyšnou obuv. V průběhu dne se několikrát přezouvejte, a pokud je to možné, volte boty s otevřenou špičkou. Volte také správnou obuv dle počasí. Jestli se vám noha zapotí, nechte boty dostatečně (alespoň 24 hodin) vysušit, ideálně s vytaženou vložkou. Je-li to možné, boty jednou za čas vyperte. I když je to finančně náročnější, je ideální mít vícero obuvi, a to zejména z důvodu udržení správné hygieny.
Volte vhodné ponožky
Důležitá je také správná volba ponožek, punčoch a punčocháčů. I při sebevíce prodyšných botách je potřeba mít dostatečně prodyšnou a savou ponožku. Vybírejte si proto pouze bavlněné ponožky, ideálně se savou vrstvou a s antibakteriálním ošetřením. Jestliže k pocení nohou máte navíc ještě sklon, noste s sebou větší počet ponožek a v průběhu dne je měňte.
Stříbro nad zlato
Co se týče silonek, punčoch i punčocháčů i zde dbejte na kvalitu, a také na to, zda jsou antibakteriální a obsahují stříbro. Pravda, takové punčochy jsou sice dražší, ale rozhodně se s nimi vyhnete nepříjemným a mnohdy trapným chvílím.
Místo sprejů bylinky
Prostředky proti zápachu nohou a bot, jako například různé parfémy a deodoranty, jsou velmi propagované a prodávané. Ve skutečnosti vám však příliš nepomohou, protože se mísí se zápachem a bakterie v botách neničí. Neutrácejte proto své peníze zbytečně a raději užijte efektivnější prostředky, jako například vložky do bot s aktivním uhlím. Efektivně působí i kypřící prášek, dětský zásyp nebo soda, které v malém množství vsypte do bot. Podobný efekt má nové koření nebo hřebíček. Nasypte koření do bot a nechte alespoň po dobu jednoho dne působit.
Voda na mytí nestačí
Zapáchajících nohou se nezbavíte pouhým opláchnutím vodou, svým nohám musíte dopřát větší péči. Nohy je nutné pořádně umýt mýdlem, a to hlavně mezi prsty. Je také důležité, aby nohy byly po umytí důkladně vysušeny. Dále je vhodné svým nohám dopřát koupel. Tuto koupel můžete vytvořit z různých bylin a preparátů, které eliminují zápach, bakterie i plíseň. Lázeň si můžete připravit například z přesličky, dubové kůry, mateřídoušky, soli, octu, černého čaje či sody. Nohy v koupeli ponechejte alespoň 30 minut. Po namáčení nohy důkladně osušte, nakrémujte krémem s antibakteriální složkou a ideálně ošetřete zásypem nebo kypřícím práškem. Na nohy si nakonec obujte otevřené boty či bavlněné, dobře prodyšné a savé ponožky.
Plíseň nohou
Jak se zbavit již stávajícího zápachu z bot a nohou? Je důležité zjistit, jestli nemáte náhodou plíseň nohou, která může vzniknout jako důsledek zapaření nohou v obuvi. Plíseň poznáte podle svědění, pálení, zarudlé pokožky, olupování pokožky a puchýřů, které se nejčastěji vyskytují mezi prsty. Tato plíseň sama o sobě může produkovat nevábný zápach. Pokud vás tedy trápí plíseň, rozhodně neváhejte s návštěvou doktora.