Zero waste neboli život bez odpadu. Je to vůbec možné dodržovat?

 Ostatní 
08. května 2017 08:00 / Kateřina Kofroňová
  1
📷
9 fotografií v galerii
Do odpadkového koše házíme čím dál tím víc věcí, které jsme ani nevyužili. Shutterstock
Už jste někdy zkoumali obsah svého koše? Zdá se vám to divné a nechápete, proč byste měli? Protože byste se mohli divit, kolik odpadu za jeden jediný týden vaše domácnost vyprodukuje. Na osobu je to totiž něco málo přes 1 kg denně! Nezdá se vám to moc? Nebylo by lepší se co nejvíc přiblížit nule? Nebo být úplně zero waste – tedy bez odpadu?

Vyhazovat jednu věc za druhou se vám zdá normální, smetí přeci patří do koše a jakmile se zavře poklop, otázka odpadu pro vás končí. Nebo možná jste nad množstvím vyprodukovaného odpadu nikdy ani nepřemýšleli. Je to však správné? Produkce odpadu velmi úzce souvisí se znečištěním půdy, vody a vzduchu. Ejhle! To jsou náhodou tři základní věci, které potřebujeme k životu!

Zjistěte, kolik odpadu produkujete

Pro začátek si udělejte následující cvičení. Týden vyhazujte věci do jednoho koše, možná jich budete potřebovat i více. Po týdnu veškerý obsah vysypte a zhodnoťte, zda jste všechno, co jste vyhodili, vůbec potřebovali nosit domů. Budete se divit, kolik plastových sáčků, které jste ani nepoužili, v koši najdete. Kolik nesnědeného jídla jste vyhodili. Kolik letáků a novin skončilo v koši, aniž by je někdo četl.

Pokud se nad obsahem svého koše zhrozíte, může vám dojít, že na zamoření naší planety se nepodílí jen všichni ostatní, ale hlavně vy. V nejlepším případě se rozhodnete, že s tím chcete něco udělat a obsah svého odpadu omezíte, ba se dokonce rozhodnete, že jej vůbec nebudete produkovat. Jak ale nulového odpadu docílit?

Jak být zero waste

K prázdnému koši se musíte propracovat a jde hlavně o to, uvědomit si priority. Musíte se naučit základní pětici: věci odmítat, omezovat, opakovaně používat, recyklovat a nechat rozložit.

Odmítnutí

V první řadě musíte začít přemýšlet úplně jinak. Kupujte jen věci, které potřebujete. Nepodléhejte reklamním akcím, neberte věci, které jste původně nechtěli. Nepřijímejte tašky zdarma, letáčky, vizitky. Stejně je za rohem vyhodíte a tím, že jste si je vzali jen vytváříte poptávku po dalších.

Omezení

Jde o to, že se jedná o úplně nový styl života, a tak se budete muset z počátku trochu omezovat. Ovšem pokud vám na množství odpadu opravdu záleží a chcete jeho množství snižovat, časem si na to zvyknete a později ani nebudete vědět, že se vlastně omezujete. Například je zbytečné si kupovat každý měsíc nové tričko, když už teď jich ve skříni máte dvacet.

Opakované použití

Samozřejmostí by se pro vás mělo stát nakupování v bazarech a secondhandech. V odpadkovém koši by nemělo končit oblečení jen proto, že se vám už nelíbí nebo vyšlo z módy. Je škoda vyhazovat po každém nákupu dvacet igelitových sáčků – noste si proto s sebou látkový, který můžete používat dlouhodobě. Nekupujte papírové ubrousky, ušijte si látkové.

Zrecykluj a zkompostuj

Když žijete bez odpadu, znamená to, že vlastně máte i méně věcí k recyklaci. Proto do recyklačních nádob budete vyhazovat hlavně popsané papíry, lahve od vína nebo boty, které už nejdou opravit. Do kompostu pak přijdou slupky z ovoce, vlasy, sedlina z kávy (kterou ovšem můžete využít i jinak, třeba při přípravě peelingu).

Tipy pro začátek

 • do obchodu si noste vlastní tašku
 • používejte látkové sáčky na ovoce, zeleninu, pečivo
 • na nákup uzenin a sýrů si vezměte skleněné nádoby
 • svačinu dětem balte do látkových ubrousků
 • vyrábějte si vlastní kosmetiku
 • oblečení, které je na vyhození, rozstříhejte na hadry
 • kupujte biologicky rozložitelné věci, a to i kartáčky na zuby
 • nekupujte si kávu do kelímku, dejte si ji v pohodlí domova
 • vytvořte si jídelníček, ať nemusíte vyhazovat žádné jídlo
 • nekupujte balené nápoje, pijte vodu z kohoutku z vlastní lahve
 • odmítejte reklamní letáčky a vizitky, stejně je vyhodíte
 • začněte používat menstruační kalíšek namísto vložek a tamponů
 • navštivte bezobalový obchod
 • přijměte minimalistický způsob života

A hlavně: nebuďte na sebe příliš přísní, každý malý krok se počítá!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město