Jsou biopotraviny skutečně lepší nebo jen dražší?

 Ostatní 
01. května 2017 05:40 / Jitka Jahodová
  1
📷
3 fotografie v galerii
Toxinům se nelze zcela vyhnout Shutterstock
Chceme žít zdravě a věříme, že díky bio výrobkům se nám to podaří? Podívejte se, jaká je realita.

Nenechte se zmýlit. To že je něco bio, ještě neznamená, že je to zdravé!

Jsou nutričně výživnější?
Zatím nebylo prokázáno, že by biopotraviny byly lepší, co se týče výživy. Na druhou stranu je pravda, že mají často vyšší obsah minerálů či vitamínů, chutnají lépe a mají i hezčí barvu. Některé z nich však obsahují méně bílkovin.

Bio a pesticidy? Nikdy!
Bohužel, ani to není tak docela pravda. Při pěstování bio ovoce a zeleniny sice farmáři nepoužívají pesticidy, nemohou však uhlídat vše, proto se škodlivé látky mohou na potravinu dostat vodou, větrem či při přepravě. Toxinům se nelze zcela vyhnout.

Vyšší cena kvůli lepší kvalitě
Biopotraviny jsou dražší zejména proto, že jejich pěstování zabere farmářům více času a je složitější. Na pěstování, zpracování a uskladňování jsou biopotraviny náročnější, nemluvě o jejich kontrole.

Pokud je to ze zahrady, je to opravdu bio?
V určitém slova smyslu ano. Je však důležité, jak k pěstování přistupujeme. Do plodů plodech se mohou dostat (a zcela jistě i dostávají) škodlivé látky z vody či půdy. Je třeba s tím počítat.

Jsou bio sušenky či chipsy zdravější než ostatní?
V bio sušenkách se obvykle používá třtinový cukr, což je ale stále cukr, a smažené chipsy jsou stále smažené. To, že se při pěstování bramboru nepoužijí pesticidy, není zárukou bio nálepky. Sledujte složení produktu a všímejte si výživové hodnoty.

100% organické vs. organické
Víte, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma, zdánlivě stejnými pojmy? Stoprocentně organický znamená, že produkt je zcela organický, nebo je vyroben pouze z organických složek. Pokud je produkt "pouze" organický, měl by být alespoň z 95 procent organický. Označovat výrobek jako organický se nesmí v případě, že jeho složky nejsou alespoň ze 70% organické.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej