Za cukáním v oku může být špatná výživa i stres. Někdy pomůže hořčík, jindy botox

 Ostatní 
27. února 2021 15:53 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Tik v oku může mít mnoho příčin Depositphotos
Snad každému se někdy stalo, že mu začalo cukat oční víčko. Odborně se tomuto jevu říká myokymie a většinou je takzvaný tik v oku neškodný. Existuje však i několik málo vzácných, ale o to více závažnějších forem záškubů v oku, které není radno podceňovat.

Někdy přejde cukání v oku za chvíli, jindy to trvá podstatně delší dobu, klidně i několik dní nebo dokonce déle. Vždy jde ale o nepříjemnou záležitost. Zpravidla vznikne tak, že dojde k samovolnému aktivování očního svalu, když je tělo ve stresu nebo unavené. Příčin ale může být více.

Pokud vás tik v oku nepustí v relativně krátkém čase, je lepší vyhledat očního lékaře. Jestliže totiž cukání v oku neustává, může to poukazovat na závažný neurologický stav, který postihuje oční víčko - jako například blefarospasmus nebo hemifaciální spasmus. U těchto relativně vzácných onemocnění jsou projevy nápadnější a závažnější než u běžného cukání oka a měly by být neprodleně vyšetřeny očním lékařem. A co patří mezi nejčastější spouštěče cukání v oku?

  • stres
  • únava
  • namáhání očí
  • kofein
  • alkohol
  • syndrom suchého oka
  • výživové problémy
  • alergie

Stres

Stres je pravděpodobně nejčastější příčinou cukání v oku. Větší či menší formu stresu zažívá většina lidí prakticky denně. Pokuste se stres eliminovat, někomu pomáhá jóga, jinému dechová cvičení, krátká přestávka na odpočinek během dne, pohyb a podobně.

Únava

Nedostatek spánku, ať už kvůli stresu nebo z jiného důvodu, může rovněž způsobit cukání v oku. Dostatek spánku a jeho pravidelnost mohou pomoci. Podle odborníků by člověk měl spát alespoň osm hodin denně, aby se jeho tělo dobře zregenerovalo.

Namáhání očí

Namáhání očí - obzvláště digitální únava očí v důsledku nadměrného používání počítačů, tabletů a chytrých telefonů - také patří mezi běžné příčiny cukání očního víčka. Při používání digitálních zařízení dodržujte pravidlo 20-20-20, tedy každých 20 minut přesuňte svůj pohled od obrazovky a nechte, aby vaše oči zaostřily na nějaký předmět (vzdálený minimálně 20 stop, což je asi 6 m) na 20 sekund nebo déle. To pomůže snížit únavu, která může spouštět cukání v oku. Zraku prospěje i oční gymnastika, o které jsme psali zde.

Kofein

Pokud pijete větší množství kávy, může to rovněž vyústit v tik v oku. Na vině je přemíra kofeinu. Zkuste omezit pití kávy, čaje a slazených nápojů (nebo přejděte na bezkofeinové výrobky) na jeden až dva týdny a uvidíte, jestli  cukání v oku ustane.

Alkohol

Pokud se cukání oka objevuje po konzumaci piva, vína nebo likéru, zkuste na chvíli abstinovat, protože konzumace alkoholu může také způsobit cukání očního víčka. Tělo tak může reagovat na látky, které organismus zatěžují.

Syndrom suchých očí

Mnoho dospělých se potýká se syndromem suchých očí, zvláště po padesátce. Suché oči jsou také velmi běžný jev u osob, které tráví hodně času u počítače, berou určité léky (zvláště antihistaminika a některá antidepresiva), nosí kontaktní čočky a konzumují kofein nebo alkohol. Váš oční lékař vám může doporučit oční kapky a pokud nosíte kontaktní čočky, pomůže také jejich vhodný výběr. 

Problémy s výživou

Některé studie uvádějí, že nedostatek určitých látek ve výživě, mezi které patří například hořčík, může spouštět spasmy očního víčka. Za správnou funkci svalů zodpovídá celá řada vitaminů a minerálů. Oční záškuby a cukání může způsobovat nerovnováha u těchto živin: elektrolyty, vitamin B12, vitamin D nebo právě již zmiňovaný hořčík.

Alergie

U lidí s alergiemi může docházet ke svědění, otékání a slzení očí. Mnutí očí kvůli alergickým projevům uvolňuje histamin do tkáně očního víčka a do slzného filmu, což může vyvolat cukání v oku. Váš oční lékař vám může v tomto případě doporučit užívání antihistaminových kapek. Ale je dobré se skutečně poradit s oční lékařem, protože antihistaminy v kapkách mohou vyvolat syndrom suchého oka.

Cukání v oku zastaví i botox

Ve vzácných případech, kdy cukání oka přetrvává, může lékař zahájit léčbu botoxovými injekcemi. Tato látka zastaví nedobrovolné stahování svalů v očním víčku, které způsobuje cukání oka.

Kdy navštívit lékaře

Neprodleně navštivte očního lékaře, pokud trpíte přetrvávajícím cukáním v oku, náhlými změnami ve vzhledu nebo pohyblivosti jedné poloviny obličeje (včetně víčka) nebo pokud se obě víčka zavřou tak pevně, že nemůžete otevřít oči. To mohou být příznaky vážného zdravotního stavu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině