Nenápadná rostlinka, která vás ohromí svojí léčivou silou. Přestaňte ji konečně přehlížet

 Ostatní 
06. srpna 2017 11:48 / Jitka Jahodová
  0
📷
6 fotografií v galerii
V přírodě se vyskytuje přes 30 druhů přesliček, ale pro léčebné účely se používá přeslička rolní Shutterstock
Přeslička rolní patří mezi poměrně známé, ale často přehlížené rostlinky. Tato bylina vás přitom překvapí svou léčivou silou. Víte, jakých bolestí a zdravotních problémů vás dokáže zbavit?

Už v minulosti se v lidovém léčitelství přeslička používala pro svou schopnost zastavit krvácení a pomáhala i při léčbě onemocnění ledvin a močového měchýře.

Kde přesličku najdeme?

Přeslička rolní je na pohled snadno rozpoznatelná rostlina. Typická je její vyšší lodyha, z níž vyrůstají tenké přeslenité listy. Dorůstá do výšky až 45 centimetrů. Přeslička je často lidově nazývaná také jako divoké proso či přeslice. Najdeme ji na polích, loukách či v lesích a nevadí jí ani horské oblasti. Rozšířená je po celé Evropě, Asii i v Severní Americe. Z rostliny se sbírají celé stonky s listy, které po usušení vypadají jako jehličí. Sběr je možný přibližně od května až do září.

V přírodě se vyskytuje přes 30 druhů přesliček, ale pro léčebné účely se používá právě zmiňovaná přeslička rolní. Některé její příbuzné druhy jsou dokonce jedovaté. Taková je například u nás se vyskytující přeslička bahenní. Jak napovídá její název, roste převážně v bažinách. Po požití přesličky bahenní se může objevit zvracení, bolesti hlavy a malátnost. Jedovatost této rostliny způsobuje přítomnost alkaloidů.

S čím vám přeslička dokáže pomoci?

Přeslička rolní je bohatým zdrojem křemíku, vápníku, zinku i mědi. Obsahuje také vlákninu, flavonoidy, bílkoviny, pryskyřici a éterické oleje. Má antiseptické a mírně antibiotické účinky, podporuje imunitní systém a metabolismus. Má také silné močopudné vlastnosti, díky čemuž napomáhá tělu rychleji se zbavovat škodlivých látek v močových cestách a může být prevencí před vznikem močových kamenů.

Přeslička preventivně působí i proti kardiovaskulárním onemocněním a snižuje vysoký krevní tlak. Vyzkoušet by ji měly osoby trpící dnou a revmatismem, mohla by jim pomoci zmírnit projevy nemocí. Přeslička je vhodná na různá kožní onemocnění a urychluje proces hojení pokožky. Využívá se při léčbě kašle a na odstranění hlenů. V neposlední řadě pozitivně ovlivňuje i nervový systém, proto je například ve formě čaje vhodná na potlačení stresu a úzkosti.

Přesličkový čaj na očistu

Příprava čaje z přesličky je velmi jednoduchá. Dvě čajové lžičky sušené rostliny zalijte 2,5 dcl vody. Když začne směs vřít, nechte ji vařit ještě 7 minut a následně odstavte. Přesličku nechte louhovat dalších 10 minut a potom sceďte. Čaj pijte teplý. Při akutních problémech si dopřejte dva šálky denně. Vyzkoušet jej můžete při zavodnění organismu, nadměrném pocení či při vysokém krevním tlaku.

Dopřejte si přesličkové koupele

Pokud vás trápí problémy s močovými cestami, bolesti v kříži, potíže s meziobratlovými ploténkami či prostatou zkuste přesličkové koupele. Sto gramů přesličky rolní nechte přes noc louhovat ve studené vodě a další den tuto směs přiveďte k bodu varu. Pak stačí výluh přidat do vody ve vaně a dopřát si koupel dlouhou alespoň 20 minut. Po koupeli hodinu pouze odpočívejte.

Krásná a zdravá pokožka

Pokud si z přesličky rolní připravíte odvar, použít ho můžete skutečně při mnoha zdravotních potížích. V litru vody povařte pět polévkových lžic přesličky alespoň 15 minut a sceďte. Tímto odvarem vyzkoušejte omýt těžko se hojící rány či pleť s vyrážkami. Zklidní i podrážděnou pokožku po holení a zmírní nadměrné pocení nohou. Pokud vás trápí lupy, použijte ho na propláchnutí umytých vlasů.

Přesličku rolní považuje mnoho lidí pouze za plevel. Ale to je omyl. V nenápadné rostlince se toho skrývá mnohem víc a poslouží nám jako snadno dostupný přírodní lék.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu