Co dělat, když zaútočí zmije?
Jediný u nás žijící jedovatý had je zmije obecná. Zmije je velmi plachá, proto se nemusíte bát nějakého útoku - pokud na ni ovšem nešlápnete nebo dokonce nesednete.
Kde potkáte zmiji
Zmije vyhledává vlhké louky, lesní mýtiny, paseky, nespoléhejte však na to. Setkání se zmijí a s hady vůbec bývá často dílem náhody. Zmiji můžeme potkat na místech, kde bychom to vůbec netušili, často žije skrytě v bezprostřední blízkosti lidí.
Zmijím rozhodně neubližujte. Za prvé jsou vzácné a chráněné, za druhé jsou důležitým regulátorem počtu škodlivých hlodavců. V neposlední řadě to jsou svým způsobem krásná zvířata, na setkání s nimiž se nezapomíná.
Jak poznat zmiji
Zmije je zavalitější had s výraznou hranatou hlavou, ostře oddělenou od krku, její oko má svislou zorničku jako u kočky. Většina zmijí má šedohnědé zbarvení s tmavými skvrnami na hřbetě, které tvoří onu pověstnou klikatou čáru. Ne vždy je však tato čára jasně rozlišitelná a zřetelná.
Jak se vyhnout uštknutí
- Určitě je dobré se dívat, kam šlapeme, případně kam si sedáme. Výhodou jsou samozřejmě i pevné boty a dlouhé kalhoty, ty mohou zachytit i případné varovné kousnutí.
- Pokud jdeme přes paseku s vysokou trávou, je dobré před sebou "šťourat“ nějakým klackem a co nejvíce dupat. Hadi totiž vnímají otřesy půdy způsobené naším příchodem. Zmije neslyší, proto je zbytečné křičet
- Čím dříve nás zaregistrují, tím větší čas mají ukrýt se.
- Bezpečná vzdálenost od zmije je přibližně dva kroky. Tito plazi totiž dokážou uštknout na vzdálenost rovnající se zhruba polovině délky svého těla. Vzhledem k tomu, že většina zmijí dorůstá půl metru nebo jen o málo více, měří se opravdu nebezpečná zóna na decimetry od jejich hlavy.
- Pokud zmiji překvapíte ve volné přírodě, je nutné nezpanikařit a nechat jí únikový prostor.
Jaké jsou zásady první pomoci
- Uklidněte uštknutého a zajistěte jeho absolutní tělesný klid
- Vydezinfikujte a sterilně přikryjte místo kousnutí
- Uštknutou končetinu obvažte elastickým obinadlem od rány k tělu
- Končetinu se pokuste znehybnit a chladit
- Volejte záchrannou službu nebo uštknutého dopravte k lékaři
- Ránu nemačkejte, nerozřezávejte, nevypalujte ani nevysávejte ústy (případně jen speciální odsávačkou hadího jedu), končetinu nezaškrcujte!
Zmijí uštknutí není většinou nebezpečné, ale...
Pro zdravého mladého člověka není zmijí uštknutí většinou nebezpečné, ale komplikace mohou nastat i zde. Především u lidí se slabým srdcem či onemocněním plic, a to zejména ve vyšším věku. Pozor také na malé děti a menší domácí zvířata. Příznakem otravy je hlavně otok v místě uštknutí. Může se také objevit nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.
Zmije obecná uštkne opravdu pouze v případě, že je překvapena. Na přelomu srpna a září rodí samice mláďata a v té době může být i agresivnější.