Jak si správně vyčistit brýle
Současné brýle v sobě nesou obvykle plastové čočky s povrchovou úpravou, která zahrnuje antireflexní vrstvu a UV vrstvy. Sám plast je relativně měkký materiál. Je proto různě tvrzen a potahován, aby více vydržel. Přesto je jasné, že hrubé zacházení přinese plastovým, ale i starším skleněným čočkám všelijaké škrábance a poškození.
Navíc se najdou i lidé, kteří mají stále ve zvyku sahat na skla rukama a pokud už vůbec nic nevidí, sklo prostě vyčistí okrajem trička či košile. V tomto režimu nemá čočka šanci vydržet déle než třeba jeden rok. Poničená antireflexní vrstva ale vede ke zhoršenému vidění skrz brýle, což vede k únavě zraku a jeho dalšímu zhoršování.
Stačí voda a mikrovlákno
Přitom vyčištění brýlí nemusí být žádný velký problém. Nemusíte kupovat žádné speciální přípravky, nemusíte navštěvovat optiku. Důležité je na začátku čištění brýle opláchnout obyčejnou vodou. Zbavíte je tak prachu a dalších hrubých nečistot, které by mohly při čištění způsobit poškození čoček. Rámečky by neměly být vůči vodě nijak citlivé. Naopak. Zbavíte je zbytků potu, který je velmi agresivní, takže i ony se vám odvděčí delší životností.
Po důkladném opláchnutí stačí vzít kvalitní hadřík z mikrovlákna určený pro optiku a pustit se do čištění. Zbytky vody na sklech vůbec nevadí. Navlhčení můžete podpořit ještě pomocí „dýchnutí“ na brýle. Hadříkem z obou stran skel pohybujeme. Nezapomeneme pokrýt dobře celou plochu. Proti světlu kontrolujeme šmouhy. Hadřík nepoužíváme na čištění jiných předmětů. Zanesli bychom do něho hrubší nečistoty. Před použitím je dobré hadřík protřepat. Jestliže to je nutné, můžeme ho občas vymáchat ve vodě. Případně si koupíme nový.