Průvody a nástěnky: Jak jsme se angažovali v bývalém Československu?

 Retro 
22. září 2019 10:16 / Terezie Zamlynová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Lampionový průvod se většinou konal u příležitosti oslav výročí VŘSR Internet
V bývalém Československu se slavilo hodně svátků a památečních dnů, které se po změně režimu slavit přestaly. Oslavy neminuly ani děti, mnohdy ještě v mateřských školkách, určitě však potom na základních školách. Pro rodiče to znamenalo většinou dobrovolně povinnou účast na takových oslavách a také zdobení oken našimi a sovětskými vlajkami.

Děti tak každoročně malovaly továrny (to u příležitosti Vítězného Února), tanky a vojáky při oslavách osvobození a velkou Auroru, když se blížily dny oslav Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR). K tomu se bylo třeba učit vždy příslušné básničky a písně, které se na schůzkách pro rodiče a přátele školy potom přednášely.

Prvomájový průvod a alegorické vozy

Na 1. máje bylo povinné jít do průvodu, i když se v kalendáři červenala “jednička“, naznačující, že jde o sváteční den. Neúčast v průvodu omlouvaly jen vážné důvody – a to jak u dětí, tak i u dospělých. Všechny věkové kategorie se na tuto událost v kalendáři zaznamenanou jako Svátek práce, musely poctivě připravovat – třeba tím, že vymyslí co nejoriginálnější mávátko do průvodu nebo dokonce originální alegorický vůz. To byla vozidla, která demonstrovala ostatním pracujícím, co všechno se v dotyčné firmě (škole, vojenském útvaru atd.) vyrábí.

Lampionový průvod

V listopadu, kdy se slavila VŘSR, to bylo hlavně pro děti zajímavé. Konal se lampionový průvod, takže to znamenalo, že se dostanou se svými spolužáky do města i večer, navíc že budou moci porovnat, kdo z nich má lepší lampion. Často lampiony průvod nepřečkaly, protože stačilo drcnutí od kamaráda a lampion vzplál. Šikovní tatínkové si ale uměli poradit, takže dost dětí raději pak chodilo do průvodu s lampionem z předchozích let. Vydržel jim, protože jim táta do něj dal místo svíčky malou žárovku a na tyčku, na které lampion visel, přidělali plochou baterii. Lampion svítil bezpečně, spolehlivě a ještě mohl v dětském pokoji svítit jako lampička.

Angažovaná tvorba textů i plno letáčků na nástěnky

Doba socialismu byla dobou, v které měla žně takzvaná angažovaná tvorba. Odrážela se v textech i poesii. Často to vycházelo v různých brožurkách, aby se to dostalo k masám lidí, otiskovaly tato díla tehdejší noviny a časopisy. (Psali jsme také: Máš-li cosi na duši, svěř to strýci Artuši… Pamatujete).

Angažovaná tvorba ale byla vidět i v obrazových a výtvarných propagačních materiálech. Tiskárny tak měly dostatek práce, protože spolu s agitačními texty, které se hojně využívaly na nástěnkách ve školách i podnicích, se v nich tiskly i ideologické pomůcky k vyučování a k využití volného času. Samozřejmě nejvíce u pionýrů, jisker, svazáků a pak i komunistů.

Vedle nástěnek se podobné ideologické plakáty, využívaly třeba též k výzdobě oken – pokud někdo chtěl dát najevo svoji loajalitu ještě víc než ostatní. I když se to může zdát úsměvné a ti, co takovou měli potřebu, by to dnes zapřeli, takoví lidé v Československu byli.

Rebelantství se moc nevyplácelo

A na druhou stranu byli také ti, co odmítali okna mít vyzdobená i jen těmi vlajkami. Kdo to neudělal, mohl ale počítat s nepříjemnostmi, stačilo, když měl v okolí hodně aktivního takzvaného domovního důvěrníka. To byla osoba, která dohlížela na správnou morálku v ulici a v domě. Mohla mít velký vliv na cokoli, při čem bylo potřeba mít nějaké schválení a posudek. A to bylo téměř u všeho trochu podstatného. I proto vyzdobená okna alespoň našimi vlajkami – jako cestu nejmenšího odporu – měl tak téměř každý. (Čtěte také: Kdysi zaměstnanci dostávali za nejhorší výrobek titul Putovní zmetek. A zas tak dávno to není).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...