I když mnohdy nebylo co nakupovat, vznikala za totality nákupní centra, která jsou dodnes ceněnými stavbami
Těžko přehlédnutelný obchodní gigant, který byl již ve své době ceněnou architektonickou památkou. Pražský obchodní dům Máj stojící na rohu ulice Spálené a Národní přivítal své první návštěvníky v roce 1975. Za jeho podobou stojí trio architektů John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš z libereckého ateliéru SIAL.
Tak trochu jiná architektura
V historické části Prahy působil komplex vystavěný ve stylu meziválečného funkcionalismu s prvky brutalistní architektury a také s prvky stylu high-tech velmi výrazně. Styl budovy nelze zařadit přesně, jelikož se mísí a nemá jasně dané hranice. Přesto se architektům podařilo stavbu zasadit do kontextu a nenarušit tak celkové architektonické vyznění.
Za hranicemi byl oblíbený
V zahraničí si Máj oblíbili, v tehdejším Československu se však hodnota stavby příliš nevyzdvihovala. Členové SIAL se totiž dostali do nepřízně režimu. Několik jejich nápadů už během stavby komunistická vláda architektům „zatrhla“.
Ceněná památka
Původní název domu zněl Prior 02. Poté byl přejmenován na Máj, což vydrželo až do pádu komunistické vlády. V roce 2009 změnila společnost Tesco, která dům vlastnila, značku na My. V současnosti vlastní dům developerská firma. Zajímavostí je, že na výstavbě se podílela západní švédská firma, což bylo v 70. letech spíše výjimečné. Stavba byla také prohlášena jako kulturní památka. Dále čtěte: Nákup za socialismu: Kolik stál a co jsme si odnášeli v síťovce?