Oddělené ložnice: Ničí partnerský vztah, nebo mu naopak pomáhají?
Odcizení
Stereotyp, nuda, noční sledování televize, chrápání – k odděleným ložnicím vedou různé důvody. Některé páry spí odděleně i dvacet let a jejich vztahu to vůbec neubližuje. Odborníci přitom tvrdí, že takto dojde u dvojice k odcizení.
Chrápání
Nejčastějším důvodem, proč lidé nesdílejí společnou ložnici, je chrápání. Pokud ale chcete mít hezký vztah, měli byste na něm pracovat. Chrápání je možné zkusit odstranit. Možností je mnoho. Lenost a rezignovanost, ať už v jakékoli podobě, je zhoubou pro každý vztah.
Biorytmy
Často se stává, že jeden z dvojice, obvykle muž, rád dlouho do noci sleduje televizi a pak ráno déle spí. Pár se proto vzájemně ruší jak při usínání, tak při vstávání. To je ještě výraznější u práce na směny. Problematické může být také vnímání teploty. Někdo rád spí v chladné místnosti u otevřeného okna, jinému to ale vadí.
Ať se nevytratí láska
U většiny párů se po letech ztrácí vášeň a touha. Neměla by však zmizet láska a intimita. Vyšší forma lásky, která může vydržet po celý život, je láska spojená s něhou. Jedná se o komplexní cit vytvořený časem, který nemá s instinkty nic společného. A na tom je potřeba pracovat. Mnohým lidem se to nelíbí, a tak než by otevřeli nepříjemný konflikt nebo si vyjasnili neshodu, raději předstírají, že mezi nimi nic takového neexistuje. Takto se odcizují a vzdalují, až vedle sebe začnou žít v podstatě jako dva cizí lidé. Abyste se nestali zcela cizími, měli byste si společnou ložnici nějakým způsobem nahrazovat. Například buďte společně v posteli v době, kdy v ní nespíte, užívejte si mazlení před usnutím, vzájemně se choďte uspávat, navštěvujte se ve svých postelích i ráno po probuzení. Snažte se udržovat něhu, vzájemné doteky a živit tak lásku. Pak vám oddělené ložnice nebudou vadit.