Polibek má neuvěřitelnou sílu - mírní alergie, zvyšuje imunitu a prodlužuje život

 Vztahy 
24. července 2017 12:02 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Líbání má blahodárný vliv na lidské zdraví. Shutterstock
Líbání je projevem lásky, ale umí toho víc, než jen vzbudit vášně! Podle vědců má totiž líbání velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, a to hned v několika ohledech! Líbání totiž údajně pomáhá zmírňovat příznaky alergie, zvyšuje imunitu a chrání před vysokým krevním tlakem.

Výzkumy uvádějí, že se při vášnivém polibku spálí asi 12 kalorií a uvede do činnosti 38 obličejových svalů. Líbání dokáže zahřát tělo a vzbudit tělesnou touhu. Každý národ má k líbání trochu jiný přístup. Například Italové patří k těm, kdo se líbají nejvíce: zhruba 75 procent populace se líbá několikrát za týden, zatímco ve světovém měřítku to je jen 56 procent. 

Polibek a zdraví

Proč polibek dělá tak dobře? Zakladatel italské společnosti psychoneuroendokrinoimunologie Francesco Bottaccioli vysvětluje, že při líbání mají pozitivní emoce, které z polibku vyplývají, vliv na posílení imunitního systému. Aktivuje se uvolňování neurotransmiterů, jako je adrenalin, dopamin, endorfin, kanabinoidy a všechny látky, které mají příznivý účinek na úrovni mozku a imunitního systému.

Podle japonské studie je možné pomocí polibků zmírnit příznaky alergie. Imunitní profil po půlhodince líbání je u osob s alergií výrazně jiný než u osob, které se nelíbaly. "Alergie jsou projevem nevyváženého imunitního systému a polibek tím, že vyplavuje tyto hormony, imunitní systém vyvažuje a v důsledku toho se zmírňují příznaky alergie," uvedl Bottaccioli.

Polibek toho ale dokáže daleko více! Odborníci totiž také zjistili, že líbáním se dá předejít vysokému krevnímu tlaku, snížit riziko tvorby zubního kazu a že polibek dokonale okysličuje krev a celkově posiluje organismus.

Při líbání se tvoří velké množství hormonů štěstí - serotoninu, endorfinu a dopaminu, což se projevuje dobrou náladou, pocitem štěstí i zvýšenou výkonností. Lidé, kteří se pravidelně líbají, mají podle statistických údajů žít v průměru o pět let déle. Krátký polibek dokáže také odstranit psychické napětí a překonávat každodenní stres.

Během deseti vteřin trvání polibku si vyměníme 80 milionů bakterií, včetně těch škodlivých, jestliže je ten, kdo líbá, nemocen. K nim nepochybně patří streptokok a virus Epstein-Barrové, který předává proslulou "nemoc z polibku", mononukleózu. Polibek nás však činí silnějšími a připravenějšími čelit infekcím a nemocem. Pomáhá proti stresu a bolestem hlavy a činí nás hezčími, protože přispívá ke snižování váhy a k boji proti vráskám.

 Role polibku ve vztahu

 Polibek je podle odborníků také jakýmsi měřítkem našeho sexuálního života. Obvykle ve fázi, kdy se láska rodí, je polibek velmi vášnivý. "Když jsme zamilovaní, je polibek hluboký, a i když nemusí být předehrou k sexu, zásadním způsobem charakterizuje erotický aspekt páru, protože vyžaduje tělesnou důvěrnost a emotivní výměnu," říká ředitelka Mezinárodního sexuologického institutu Roberta Giommiová. 

Jak stárneme a vztah v páru se ustaluje, je právě polibek tím aktem intimity, který je jako první stále vzácnější. "Když mají partneři mezi sebou problémy, je hluboký polibek jednou z prvních věcí, které mizí. Polibek je tedy dobrým způsobem, jak zjistit úroveň intimity, a když se vytratí, je třeba ptát se proč. Je to nepochybně signálem vytrácejícího se citu," uvádí Giommiová.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky