Vědci se podívali na zoubek největší pověře, která se mezi lidmi traduje. Zjištění jsou velmi překvapivá!

 Zdraví 
15. listopadu 2016 06:00 / Jitka Jahodová
  18
📷
3 fotografie v galerii
Jak to s tou sílou luny vlastně je? Shutterstock
Jak se vám dnes v noci spalo? Jestli jste se převalovali a marně se snažili usnout, mohl být na vině měsíc, který byl právě v úplňku. Ale jak to vlastně s touto lidovou pověrou je? A má na nás měsíc opravdu takový vliv jak se traduje?

O úplňku měsíce mezi lidmi již po staletí kolují různé mýty. Představa, že fáze měsíce mají vliv na lidský spánek, sahá až do starověku. Měsíc v úplňku má prý schopnost probouzet temné síly, způsobovat přírodní katastrofy či narušovat spánek. A právě účinkům měsíce na kvalitu spánku se věnoval vědecký experiment.

Záměrem nové studie byla snaha zjistit, zda má úplněk měsíce vliv na dětskou hyperaktivitu. Experimentu se zúčastnilo téměř šest tisíc dětí ve věku devíti let z 12 zemí. Vědci si chtěli ověřit, zda jsou při úplňku děti hyperaktivní.

Ze závěrů studie však vyplývá, že se zřejmě jedná pouze o mýtus a fáze měsíce nijak nesouvisí s délkou dětského spánku. Ukázalo se, že úplněk měsíce neměl na děti žádný mimořádný vliv. Rozdíly v délce trvání spánku byly zanedbatelné.

Podle odborníků to však neznamená, že měsíční cyklus nemůže mít na určité skupiny lidí nějaký vliv. Zdá se však, že měsíc v úplňku mění kvalitu lidského spánku jen minimálně.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím