Chodíte rádi v botách naboso? Koledujete si o opravdu velký malér

 Zdraví 
03. února 2018 09:44 / Marie Popelková
  4
📷
4 fotografie v galerii
Chůze v botách bez ponožek je nebezpečná Shutterstock
Hodně lidí nosí boty bez ponožek a vůbec netuší, jak velká zdravotní rizika mu hrozí. A rozhodně nejde o žádnou maličkost. Kvůli této módě mohou lidé trpět vysoce infekční nemocí, ale chůze v botách bez ponožek zvyšuje podle vědců i riziko rakoviny.

Móda bot bez ponožek je poměrně dost rozšířená. Pokud i vy rádi chodíte v botách naboso, měli byste od tohoto zvyku hodně rychle upustit. Jde vám doslova o život.

Atletická noha

Pokud chodíte často v botách bez ponožek, můžete si způsobit takzvanou Atletickou nohu. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění. Pokud své nohy nebudete chránit, snadno nemocí nakazíte i ostatní lidi.

Atletická noha je plíseň na kůži nohou, kterou způsobují bakterie dermatofyty. Této infekci se daří v teplém a vlhkém prostředí. Nakazit se jí můžete bosou chůzí po bazénech, šatnách a podobně, ale přivodit si ji můžete i sami tím, že budete chodit v botách bez ponožek.

Příznaky plísňového onemocnění

  • svědění a pálení pokožky prstů a nohou
  • šupinatá, velmi suchá, popraskaná nebo olupující se kůže
  • praskliny a zmokvání mezi prsty u nohou
  • praskající kůže na chodidlech nebo patách
  • puchýře
  • zápach nohou

Léčba

Mykózu nohou zvládnete pomocí mastí či roztoků proti infekci. Rozhodně je okamžitě potřeba začít nosit do bot ponožky, ideálně z přírodních a vlhkost absorbujících materiálů, jako je bavlna, vlna nebo hedvábí.

Než se nemoci definitivně zbavíte, dodržujte přísné hygienické zásady. Nepoužívejte s nikým dalším stejné boty, oblečení, ručníky nebo ložní prádlo. Denně používejte čisté ponožky a v případě nutnosti je klidně měňte i v průběhu dne. Na plíseň nohou fungují i nejrůznější babské recepty.

Bosou nohou k rakovině

Atletická noha je sice nepříjemné plísňové onemocnění, ale z chůze v botách bez ponožek vám podle vědců hrozí i něco daleko horšího - rakovina. V ohrožení jsou především močový měchýř a kůže. 

Před nošením bot naboso varují i čeští vědci. Podle nich je velice rozumné nosit ponožky, protože jinak se z bot uvolňují nebezpečné chemikálie, které mohou přispět k rozvoji rakoviny. Hlavní riziko tu představuje chrom, který se běžně používá při výrobě obuvi.

Riziko zvyšuje i počasí

Průmysl využívá trojmocný chrom, ale ten se například při nošení obuvi naboso nejspíše vlivem potu přeměňuje na chrom šestimocný, a ten už je karcinogenní – hrozí například vznik nádorů močového měchýře. Míra rizika závisí prý i na počasí. Když je například bouřka, je nebezpečí přeměny trojmocného chromu na nebezpečnou formu větší.

Největší hrozbu představují nejrůznější laciné umělohmotné boty. Zatímco renomovaní výrobci používají například kaučuk, a nemělo by se tak z jejich bot nic uvolňovat, o levných napodobeninách to platit nemusí. Týká se to nakonec i levných běžných bot z tržnic, z nichž mnohé jsou i silně cítit různými lepidly a podobně.

Ledacos se může uvolňovat i z populárních letních žabek. Ty ale skrývají podobně jako jiné otevřené boty i další riziko – nechrání nohy před slunečními paprsky tolik jako jiné boty, a proto se zvyšuje riziko rakoviny kůže. Nárty nebo paty si přitom před sluncem chrání pomocí krémů s ochranným faktorem asi málokdo. Melanom se může objevit i na prstech nebo mezi nimi.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...