Jak zatočit s nachlazením

 Zdraví 
03. prosince 2016 09:14 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Zimní období hrozí nachlazením. Onemocnět ale nemusíte! Shutterstock
V tomto období se většina z nás vyrovnává s různou formou nachlazení. Právě v době, kdy se finišuje před koncem roku, kdy se chystáme doma na Vánoce, udeří nemoc nejméně vhod. Poradíme, jak se jí vyhnout.

Důvody vedoucí k onemocnění

Většinou se lidé domnívají, že onemocní, protože se s někým nemocným setkají. Je na tom kus pravdy, ale skutečnost je taková, že onemocnět nemusíte, případně může mít onemocnění tak lehký průběh, že vás žádným způsobem neomezí. Ve skutečnosti vede k onemocnění snížená imunita. Vždyť všelijaké viry a bakterie máme kolem sebe a dokonce i v sobě stále. Ve chvíli, kdy se imunita sníží, nemoc udeří. Nepodceňujeme sice prevenci, myjeme si ruce, používáme hygienické kapesníčky a další vymoženosti, ale současně bychom se měli soustředit na hlavní příčiny onemocnění.

Stres

Jednou z hlavních příčin je stres. Schválně si vzpomeňte, jak jste reagovali už v časech školní docházky na období zkoušení, na maturity či na zkoušky na vysoké škole. Pokud jste byli ve stresu, velmi často jste po takovém období zkoušení onemocněli. Stejné je to i v běžném životě. V momentu, kdy se toho nakupí hodně, kdy máme pocit, že musíme před koncem roku všechno zařídit, uklidit, nachystat – právě v tuto chvíli jsme nemoci blízko. Naučme se proto odpočívat. Nenechme se rušit v době, kdy už nepracujeme. Udělejme si čas pro sebe, pro své zájmy.

Nedostatek vitamínů

Ne nadarmo se doporučuje konzumace různých potravin s vysokým obsahem vitamínu C. Toto skutečně funguje, a pokud máte pocit, že ho v potravě nemáte dost, klidně použijte i potravinové doplňky. Vitamín C se v případě nadbytku vyloučí močí, takže se nemusíte obávat předávkování. Někdy se doporučuje jednorázově podat i vyšší dávku. To zejména tehdy, když máte pocit, že na vás „něco leze“. Při bolesti v krku můžete místo chemických přípravků vyzkoušet lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Konzumace nevhodné stravy

Další důležitým faktorem, který ovlivňuje vznik, rozvoj a průběh onemocnění je konzumace nevhodné stravy. Všechny průmyslově připravené potraviny a potraviny s přemírou sacharidů a cukrů hrozí rozvojem onemocnění. Včetně těch tzv. infekčních. Tyto potraviny totiž opět oslabují průběžně naši imunitu a vedou k rozvoji zdravotních potíží. Je samozřejmě naivní se domnívat, že stačí si dva dny neosladit kávu a nedat zákusek. Tím si nepomůžeme. Ale pokud se vyvarujete těchto potravin po delší dobu, budete brzy vnímat zlepšení různých obtíží a lepší zvládání běžných infekcí.

Přestaňte kouřit

Kouření je samozřejmě dalším zlozvykem, který člověku snižuje odolnost proti chorobám všeho druhu. Navíc dráždí sliznice krku a dýchacích cest, takže není divu, že se na poškozené sliznici viry a bakterie snáze přichytí.

Zvolte vhodné oblečení

Nezapomeňte na to, že je dobré mít v zimním období zakrytou hlavu, nebo alespoň nosit čelenku. Také se vyhněte tomu, abyste se zbytečně zpotili a pak jste prochladli. Toto nebezpečí hrozí třeba i při pobytu na horách. S výhodou využijte vhodné termoprádlo a další vymoženosti.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej