Proč bychom si měli pravidelně dopřávat kokosový ořech

 Zdraví 
06. prosince 2018 17:11 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kokosový ořech si rozhodně zaslouží naši pozornost Pixabay
Kokosový ořech se nám prioritně spojuje s exotikou a doma si ho tolik nedopřáváme. Je to škoda, neboť tyto plody jsou mimořádně zdraví prospěšné. Zjistili jsme pro vás několik pozoruhodných faktů.

V první řadě je třeba vyzdvihnout, že kokosový ořech je mimořádně bohatý zdroj vlákniny. Na druhé straně však obsahuje vysoký podíl nasycených tuků a ukrývá také vysoký obsah kalorií. Nemluvě o tom, že pád kokosového ořechu na hlavu kolemjdoucí oběti dokáže klidně i usmrtit. V našich zeměpisných šířkách to však pochopitelně nehrozí.

Pokud jsme vás hned takto v úvodu neodradili, čtěte dál, protože o kokosových ořeších jsme toho zjistili mnohem více. I když v poslední době stojí kokosové ořechy hluboko ve stínu populárnějšího kokosového oleje, pozornost si zaslouží i sám ořech.

Proč si dopřávat kokos?

Ačkoliv mluvíme o kokosovém ořechu, ve skutečnosti nejde o ořech, ale o druh ovoce. Jde o dutý plod takzvaného kokosovníku obecného, ​​s hnědou tvrdou skořápkou, bílou dužinou a vodou, připomínající zředěné mléko. Tento strom, o kterém se mimochodem říká, že obsahuje vše, potřebné k životu, začíná rodit až po sedmi letech. 

Jak je to s kaloriemi

V úvodu jsme nastínili poměrně vysoký obsah kalorií v kokosovém ořechu. Ve sto gramech kokosové dřeně se nachází okolo 350 kilokalorií. A čím starší plod, tím kalorie stoupají. Na druhé straně však obsahuje i opravdu hodně vlákniny. Kokosová voda, ukrývající se uvnitř ořechu, je zase bohatá na draslík a jiné minerály, v neposlední řadě také na vitamín B a C. V této souvislosti je třeba zmínit, že kokosová voda a kokosové mléko není vůbec totéž, přestože se často zaměňují. Kokosové mléko je až druhotný produkt, který se vyrábí z dužiny kokosu. 

Jak kokos konzumovat

Kokosový ořech, konkrétně tedy jeho dužina, je poměrně lehce stravitelná a to navzdory vysokému obsahu nasycených tuků. Může se jíst syrová, rovnou po vyloupání ze skořápky, případně se dá nastrouhat a usušit (z obchodu známe jako strouhaný kokos). Použití kokosového ořechu se meze nekladou. Hodí se do ovocného salátu, jogurtu, ale i při pečení či dokonce vaření, zejména orientálních jídel.

Jak vybrat správný kokos

Průměrně velký kokosový ořech má přibližně 25 cm a váhu od dvou do tří kilogramů. Když si budete vybírat kokosový ořech v běžném obchodě, myslete na to, aby neměl poškozenou slupku a také platí, že čím je kokosový ořech bělejší, tím je chutnější a stravitelnější. S ořechem jemně zatřepte, abyste zjistili, zda obsahuje vodu. Pokud ne, ani ho nekupujte. O tom, co všechno dokáže kokos s naším tělem, jsme psali před časem.

Pro koho je vhodný

K nám se kokos dováží převážně z Filipín, Brazílie a Indonésie. Po této plodině by měli sahat především sportovci, kterým kokosová voda doplní potřebný draslík, ale také lidé s trávicími problémy, kterým kokos zase poslouží jako lehce stravitelná zdravá pochoutka. Ženy, které dbají o svou krásu, si zase z kokosového ořechu - dřeně nebo vody, mohou vyrobit domácí kosmetiku, například výživné tělové mléko nebo masku na vlasy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...