Přinesli jste si z výletu klíště? Dodržujte pár pravidel při vytahování
Pojďte se podívat na to, jak klíště určitě nevytahovat a co s ním naopak po vytažení udělat.
Důkladná prohlídka je základ
První věc, kterou byste měli po příchodu s procházky udělat, je, že důkladně prohlédnete sebe, děti i partnera. Vždy totiž platí, že čím kratší dobu bude klíště přisáté, tím menší riziko přenosu jakékoliv infekce hrozí. Proto byste důkladnou prohlídku měli absolvovat ideálně ihned po návratu z přírody. A hledejte skutečně všude, ve vlasech i v podpaží.
Co s klíštětem nedělat
Pokud na nějakého roztoče narazíte, měli byste se jej pokusit vytáhnout. V žádném případě se jej nesnažte pomazat a udusit běžnými mastmi nebo oleji. Klíště se přidusí a může vyzvrátit obsah střev do rány, čímž se zvyšuje možnost nákazy. Ze stejného důvodu přisáté klíště rukou ani pinzetou nerozmačkávejte.
Osvědčené techniky: pinzeta a vatová tyčinka
Zřejmě nejběžnějším způsobem, jak klíště odstranit, je použití pinzety nebo vatové tyčinky. Než se do akce pustíte umyjte si důkladně ruce, a pokud na nich máte nějaké čerstvé ranky, nasaďte si gumové rukavice.
Poté klíště potřete gelem k rychlému znehybnění a usmrcení, vezměte si navlhčenou vatovou tyčinku nebo pinzetu a začněte klíšťě vyviklávat ze strany na stranu. Jakmile se vám podaří tvora vytáhnout, místo vydezinfikujte a sledujte, jestli nedojde k jeho zarudnutí.
Zkuste jej otestovat
Samotné klíště poté spláchněte do záchodové mísy, případně jej můžete s pomocí domácího testu, který lze zakoupit v lékárně, otestovat, zda nebylo infikováno boreliemi. Další způsoby, jak správně klíště zlikvidovat, naleznete také v našem článku zde.