Co o vašem zdraví prozradí ušní maz?

 Zdraví 
17. října 2019 08:25 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Během stresu tělo vyprodukuje větší množství mazu než obvykle  Depositphotos
Čistíte si pravidelně uši od ušního mazu? Až to příště budete zase dělat, podívejte se na vatovou tyčinku. Zjistěte, jakou má váš ušní maz barvu a konzistenci. Možná vám to přijde nepříjemné nebo nechutné, ale ušní maz dokáže ledacos prozradit o fungování lidského těla.

Někteří lidé si čistí uši velmi často a důkladně se chtějí zbavit veškerého ušního mazu. To však není dobře. Ušní maz je vytvořený z mastných kyselin, malého množství alkoholu a skvalenu. Vzniká proto, aby do ušního kanálku nepronikaly bakterie. Z toho důvodu byste vatovou tyčinkou neměli zajíždět příliš hluboko. Ušní maz vyčistěte pouze ve vnějším otvoru. Prohlédněte si, jak vypadá a podle toho zjistíte, co se s vaším tělem děje.

Černý maz

V uchu se vám může vytvořit černý maz, což vás dost možná vyděsí. Nemusíte se však ničeho obávat. Může jít pouze o to, že jste maz nechali v uchu dlouho a nabalilo se na něj velké množství nečistot. Pokud to tak není a pravidelně si své uši čistíte, jde většinou o dlouhodobý projev stresu.

Žlutý a lepkavý maz

Pokud je váš maz žlutý, nemusíte se ničeho obávat. Jde totiž o nejtypičtější barvu. Znamená to, že vám nyní zdraví patrně dobře slouží. Lepkavost ušního mazu je důležitá, protože brání vyschnutí ušního kanálku. 

Šedý maz

Šedá barva může znamenat, že se na vás ušní maz uchytily nečistoty. Mají ho převážně lidé, kteří žijí ve velkých městech, kde je nejvíce znečištěné prostředí. Pokud je však váš šedý maz i suchý, nemusí jít pouze o prach, nýbrž o příznak začínajícího ekzému či suchého sluchovodu. 

Bílý a suchý ušní maz

Bílý ušní maz o vašem těle nevypovídá nic špatného. Pouze to, že se potíte o něco méně, než lidé se žlutým mazem. V létě se to dá rozhodně považovat za výhodu.

Tekutý ušní maz

Pokud váš ušní maz začne být tekutý, nemusí jít o nic příjemného. Takováto změna ušního mazu může totiž znamenat, že někde ve vašem těle probíhá zánět. Pokud se necítíte ve své kůži, raději navštivte lékaře.

Tmavý a hustý

Během stresu a úzkostí lidské tělo vyprodukuje více ušního mazu než obvykle, což není příjemné. Velké množství hustého mazu může ucpat zvukovod a porušit tak sluch. V tuto chvíli je žádoucí, abyste si opatrně vytřeli ucho i uvnitř.

Pokud jste ve stresu dlouhodobě a hustý ušní maz vám často blokuje zvukovod, navštivte raději lékaře. Dále čtěte: Bojíte se infarktu? Zjistěte, jak se mu vyhnout.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu