Chcete udělat něco pro své zdraví? Naučte se jíst a pít endivii

 Zdraví 
12. října 2019 13:35 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Endivie je stejně jako jiné druhy čekanek velmi zdravá Pixabay
Endivie je druh čekanky. Má ovšem velmi pozitivní účinky na lidské zdraví. Čtěte dál a dozvíte se potřebné informace.

Endivie je spolu s ostatními čekankami lehce nahořklá. Možná právě to je důvod, proč se jí někteří vyhýbají. Ale činí tak ke své škodě. Je totiž velmi zdravá a chutná.

Co obsahuje

Endivie obsahuje velké množství vlákniny a vody. Vedle toho ovšem má v sobě také celou plejádu zdraví prospěšných látek. Mezi jiným zde najdeme draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, provitamin A, vitamin E, vitamin C, vitaminy B1, B2, B6 a kyselinu listovou. Už toto složení dává vědět, že je potřebné pro celou řadu biochemických procesů v těle.

Jak působí

Endivie je mimořádně prospěšná v mnoha ohledech. Různé stopové prvky jsou nezbytné pro naše zdraví. Účinkuje tedy proti křečím, podporuje správnou funkci ledvin, přispívá k vyšší vitalitě, zvyšuje imunitu – vždyť obsahuje klasický koktejl antioxidantů a dalších potřebných vitaminů. Zvláštním účinkem je zvýšené vylučování žluči. Tento efekt se dostavuje díky nahořklé chuti. Vylučovaná žluč pomáhá čistit játra, žlučové cesty a udržuje žlučník v dobrém stavu. Také povzbuzuje činnost sleziny. Je ovšem třeba si uvědomit, že lidé, kteří trpí určitými zdravotními obtížemi, by měli tuto rostlinu konzumovat jen v případě souhlasu lékaře. Jde zejména o osoby s nemocnými ledvinami, srdcem či se žlučovými kameny.

Existuje také celá řada pozitivních zkušeností při zlepšení zraku. Používá se syrová šťáva, která se pije v kombinaci se šťávou z mrkve, celeru a petržele. Někdy se přidává též šťáva ze špenátu. Při této kúře se pijí až dva litry těchto šťáv v průběhu dne po delší dobu. Je popisováno značné zlepšení zdravotního stavu, odložení brýlí, a dokonce návrat zraku po některých onemocněních. Opět doporučujeme se poradit s lékařem. Pozitivní účinky jsou ale možné díky velkému obsahu provitaminu A, který je pro správné fungování očí potřeba. Více o účincích endivie se dočtete i v článku o kyselině listové.

Jak konzumovat

Pro ryze terapeutické účely je výborná šťáva získaná kvalitním odšťavňovačem za studena. Pro běžné užití a podporu jater a trávení se hodí zejména saláty – mohou se dělat zeleninové i ovocné. Ovocné mají tu výhodu, že sladká chuť banánů či jiného ovoce snadno překryje hořkou chuť endivie. Tuto rostlinu ale můžete také zapékat. Velmi se hodí k sýru či jiné pečené zelenině.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...