Několik varovných příznaků, že vaše játra jsou plná toxinů

 Zdraví 
06. října 2019 16:50 / Jana Jančová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud jsou játra zbytečně přetěžována, může mít pro lidský organismus vážné následky Depositphotos
Jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle jsou játra. Představují totiž jakýsi filtr, přes který se zachycuje veškerý toxický materiál v těle. Kromě toho mají však i další důležité funkce. Díky své prokrvenosti slouží jako centrum zpracování živin z potravy, ale i zásobují organismus nezbytnými minerály, vitaminy a dalšími látkami. Zajišťují také vylučování žluče, která pomáhá v trávení tuků. V embryonálním stádiu jsou také sídlem krvetvorby. Celkem mají játra však více než 400 funkcí.

Je důležité, aby játra nebyla zbytečně přetěžována, v opačném případě to může mít pro lidský organismus vážné následky. Často k tomuto přetěžování napomáhá hektický styl života, nesprávná životospráva či nadužívání léků, alkoholu a jiných toxických látek. To vše vede k poškození tohoto životně důležitého orgánu v těle. Pak se může stát, že lékaři diagnostikují jejich nejrůznější onemocnění, jako například cirhózu, hepatitidu a další vážné nemoci. Proto byste měli věnovat pozornost signálům, které naše tělo vysílá, když není něco s játry v pořádku.

Bolesti v břiše

Jestliže zažíváte křeče, které jsou případně doprovázeny tlakem v břiše a pocity nafouknutí, dávejte pozor. Podle odborníků totiž může jít o otok způsobený nahromaděním tekutiny v břišní stěně. Ten může později dokonce tlačit na plíce a tím způsobit problémy s dýcháním.

Změna ve stolici a moči

Že s játry není něco v pořádku, můžete zjistit i po použití toalety. Jestliže je vaše stolice šedá, bledá nebo dokonce krvavá, je pravděpodobné, že vaše játra nefungují správně. Také jestliže je vaše moč tmavá a pokud zrovna netrpíte akutní dehydratací, může jít o varování o špatném fungování vašich jater.

Svědivost a citlivost pokožky a náhlé změny na kůži

Svědivá místa, která se rozšiřují, a stupňující se intenzita svědění. K tomu citlivá pokožka na dotek. V důsledku onemocnění přestanou játra uvolňovat z těla toxické látky. Nahromaděné barvivo bilirubin stojí za náhlou lehkou změnou barvy, kdy kůže zežloutne. Stejně mohou zežloutnout i špičky prsů a nehty.

Chronická únava

Cítíte stále příznaky chronické únavy? Chybí vám energie, jste malátní a slabí? V tomto případě se však nemusí jednat jen o běžnou únavu. Pokud cítíte další uvedené příznaky, je nejvyšší čas na vyšetření vašich jater. Dále čtěte: Jste neustále vyčerpaní a nemůžete přijít na důvod? Mnoho z nás trápí nedostatek důležitého minerálu.

Další příznaky, že vaše játra nefungují správně

Negativní emoce, soustavná bolest hlavy, letargie, nadměrné pocení, bolesti kloubů či svalů, potíže s trávením tuků, alergie, úzkost, deprese, zápach z úst, citlivost na chemikálie, náhlé přibývání na váze, i tyhle příznaky varují, že byste se měli co nejdříve podrobit vyšetření vašich jater.

První pomoc při příznacích

V každém případě je nutné se obrátit na lékaře. Kromě případné léčby je však důležité dodržovat správnou životosprávu, aby nedocházelo k přetěžování jater. Je také velmi důležité si uvědomit, že zdraví ve skutečnosti začíná v kuchyni. Proto je podle odborníků potřeba v prvním případě se zbavit nezdravých potravin a polotovarů. Na řadu tak musí přijít zdravá kuchyně a příprava jídel ze zdravých, čerstvých surovin. Dále čtěte: Je čas na podzimní detox. Poradíme vám, jak na něj.

Co musíte dodržovat?

Konzumujte ovoce a zeleninu. Do jídelníčku zařaďte také živočišné i rostlinné bílkoviny, klíčící zrna, fermentované potraviny, zdravé tuky, syrové oříšky a semínka. Dbejte na to, abyste měli dostatek vody. Nezapomínejte také na dostatečný příjem zdravých tuků obsažených v avokádu, kokosu a podobně.

Tomuto se zásadně vyhněte!

Přepálený olej, GMO produkty, řepkový, palmový a slunečnicový olej, to jsou produkty, které vaše játra přetěžují. Omezte také rafinované cukry, vyhněte se hnědému i bílému cukru. Omezte také alkohol.

Potraviny, které naopak vašim játrům prospějí

Ostropestřec mariánský je tou pravou a nejlepší bylinou pro vaše játra. Obsahuje účinnou látku siymarin. Ta má skvělé protivirové a protizánětlivé vlastnosti, které mimo jiné ochraňují jaterní buňky před poškozením. Ostropestřec mariánský se dá konzumovat různými způsoby. Nezapomínejte také na konzumaci kurkumy. Jde o silné protizánětlivé koření. Kromě ochrany jater má schopnost jim pomoci regenerovat. Pro podporu jater poslouží i artyčok, který současně také zvýší produkci žluči. Obsažená vláknina v artyčoku napomůže redukovat „špatný“ LDL cholesterol. Kromě toho i po tepelné úpravě zůstává artyčok stále plný antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům. Čtěte také: Nejzdravější podzimní potraviny: Napište si je na seznam a mějte ho stále na očích.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...