Granátové jablko je extrémně zdravé ovoce a pomůže vám také zhubnout
Je to aromatické sladkokyselé ovoce obsahující množství vitaminů a minerálů, které jsou našemu zdraví velmi prospěšné. Protože se na pulty supermarketů pomalu dostávalo posledních dvacet let, víme o něm mnohem méně než o běžných druzích ovoce jako citrusech, jablkách, banánech nebo hroznech. Granátové jablko bylo už v dávné minulosti považováno za elixír mládí. Hojně je toto ovoce využíváno v čínské medicíně. U rakovinových nádorů zabraňuje tvoření dalších metastáz. Dokáže potlačovat tvorbu nových cév, které rozvíjející se nádor potřebuje pro svoji výživu, takže nádorovou buňku vyhladoví. Využívat se dá i při odbourávání obezity.
Šťáva z granátových jablek se v Orientu používala dříve na barvení textilu.
Tvarem připomíná jablko, ale pod tvrdou slupkou se skrývají malá červená semínka v několika pouzdrech. V celém granátovém jablku je těchto semen zhruba 500 až 600. A právě tato semena jsou pro naše zdraví doslova zázrakem.
Léčivé účinky
Pro naše tělo je granátové jablko nesmírně zdravé a má mnoho léčivých účinků, které vás možná i překvapí.
- Zlepšuje tvorbu červených krvinek.
- Bojuje proti stárnutí.
- Podporuje potenci.
- Snižuje hladinu oxidačního stresu.
- Snižuje cholesterol a krevní tlak.
- Pomáhá při hemoroidech a křečových žilách.
- Napomáhá zlepšit vidění.
- Napomáhá dobrému trávení.
- Snižuje vysokou teplotu.
- Zbavuje pokožku stařeckých skvrn i akné.
- Pomáhá při bolestivé menstruaci.
- Napomáhá v boji proti rakovině.
- Pomáhá při průjmech.
Granátové jablko pomáhá také při hubnutí
Granátové jablko je nízkokalorické, proto se doporučuje i při hubnutí. Zlepšuje metabolismus a trávení, čímž podporuje vylučování škodlivých látek z těla. Jeho použití je všestranné zejména v kuchyni. Při zařazení do jídelníčku se nejen zbavíte pár kil, ale překvapí vás, jak si tímto zdravým ovocem také zpestříte běžnou stravu. Vyrobit si z něj můžete třeba omáčku k masu, semínka lze přidávat do salátů, vhodné je také pro výrobu sirupů. Šťáva z něj je sice mírně nahořklá, ale vylepšit ji můžete zázvorem nebo citronem. Sirupy jsou stále oblíbenější. Výhodou je, že je můžete kombinovat s dalším ovocem. Příprava je přitom velmi jednoduchá. Pozor ovšem na potřísnění. Šťáva z granátových jablek se totiž nedá z oblečení vyprat.
Pozor při nákupu
- Slupka musí být hladká a lesklá.
- Plod nesmí být poškozený, otlačený či viditelně seschlý.
- Slupka by měla mít krásně červenou barvu bez žlutých, zelených či hnědých míst.
- Plody se silně vysušenou a hranatou slupkou jsou přezrálé a pro konzumaci nevhodné.
Původ
Původně pocházejí granátová jablka ze somálského pobřeží, odkud se rozšířila do celého Středomoří a také k nám. Dokonce je můžeme v naší zemi i pěstovat, třeba na zahradě. Plody se sklízí od září až do listopadu. Keř granátovník se může dožít až 200 let. Granátové jablko má vysoký obsah vitaminů A, B1, B2, B3, B9, C a E. Z minerálů v něm najdeme velké množství hořčíku, selenu, měďi, manganu, vápníku, železa, zinku, draslíku, sodíku, křemíku a fosforu. Dále pak obsahuje vlákninu, proteiny, aminokyseliny, kyselinu citronovou a jablečnou.
Jablko má nádherný tvar i barvu. Ovšem slupka je daleko tvrdší než u běžného jablka a těžko se loupe. I při dobývání semínek je třeba trochu zručnosti. Jak správně loupat granátové jablko, jsme psali zde.