Pouhých dvanáct minut intenzivního cvičení stačí ke změně biomarkerů v krvi a delšímu a zdravějšímu životu
Po analýze reakcí mužů a žen středního věku na 12 minut intenzivního cvičení vyšlo najevo, že toto cvičení mělo účinek na více než 80 procent cirkulujících metabolitů v krvi účastníků výzkumu.
Tyto metabolity mohou působit jako indikátory kardiometabolického, kardiovaskulárního a dlouhodobého zdraví, což naznačuje, že i krátká aktivita stačí ke prospěchu některých klíčových biologických procesů těla.
Z cvičení těží srdce i cévy
"O účincích cvičení na srdeční, cévní a zánětlivé systémy těla je známo mnoho. Co nás ale překvapilo, jsou účinky, které krátké cvičení má na cirkulující hladiny metabolitů, které řídí takové klíčové tělesné funkce, jako je inzulínová rezistence, oxidační stres, vaskulární reaktivita, zánět a dlouhověkost," říká Gregory Lewis, specialista na srdeční selhání a transplantaci srdce v Massachusetts General Hospital.
Jedním z příkladů zmíněných vědci je metabolit glutamát. Ten souvisí se srdečními chorobami, cukrovkou a kratší délkou života, a to vše kleslo v průměru o 29 procent. Klesl také významně metabolit DMGV (kyselina dimethylguanidinovalerová), který je spojen se zvýšeným rizikem cukrovky a onemocnění jater.
I tato nová skutečnost má ale jednu vadu. Vědci totiž zjistili, že tyto skvělé účinky krátkého cvičení na zdraví lidí nejsou tak účinné v případě obézních lidí.
Cvičte alespoň 12 minut denně
Díky tomuto novému výzkumu je jasné, jak důležitá je fyzická aktivita, i když jen krátkodobá. Pouhých 12 až 15 minut denně najde každý, aby si zacvičil třeba na zahradě nebo jen v obýváku i v době koronavirových restrikcí.
Dopady takového cvičení na zdraví jsou opravdu velké. Pohyb a aktivita mohou pomoci v boji proti rakovině, posílit vaši paměť a v neposlední řadě pomohou zhubnout. Díky této nové studii navíc už víme, že takové cvičení pomáhá tělu i v těch nejmenších měřítcích.
"Tato zjištění nám pomohou zaměřit se na lidi, kteří mají například vysoký krevní tlak nebo mnoho dalších metabolických rizikových faktorů, kterým může takové cvičení významně pomoci omezit jejich zdravotní potíže," řekli nadšení vědci. Dále čtěte: Mono dieta získává stále větší popularitu. Je ale nebezpečná, raději ji ani nezkoušejte.