Zdravotní význam citrusů a jejich srovnání

 Zdraví 
26. listopadu 2020 08:17 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Citrusy jsou zdravé, ale svými přínosy se jednotlivé druhy liší Pixabay
Různé citrusy patří k oblíbenému ovoci. Tušíme, že je zdravé, ale někdy ani netušíme, jak moc. Máme podrobnější informace a srovnání jednotlivých druhů.

Citrusy bývaly kdysi vzácností. U nás se dají pěstovat leda ve skleníku a teprve v posledních desetiletích je dovoz možný a běžný. Jejich původním domovem je Austrálie, Asie, Nová Guinea a Nová Kaledonie, ale dnes se pěstují všude, kde je k tomu vhodné podnebí. V Evropě je citrusovou velmocí Španělsko.

Co obsahují

Všechny citrusy obsahují slušnou dávku vitaminu C, ale také vitaminu řady B, hořčíku, mědi, draslíku a fosforu. Najdeme v nich mimo jiné flavonoidy, které mají antioxidační účinky. Působí též protizánětlivě. Samozřejmostí je vláknina. Jsou zde i karotenoidy a esenciální oleje. Některé druhy citrusů, například grapefruit, obsahuje furanokumarin, který ovlivňuje negativně vstřebávání některých léků. K tomu se ale dostaneme dále. Kaloricky na tom jsou citrusy velmi dobře. Jeden kus mandarinky vydá asi 35 kcal, jeden pomeranč něco přes šedesát. Šťáva z citronu jen asi 12 kcal.

V čem nám prospívají

Už základní složení všech citrusů napovídá, že musí prospívat zdraví. Obsah vitaminů je důležitý pro správné fungování imunitního systému, což zvyšuje obecně odolnost vůči různým nemocem. Citrusy v tomto smyslu působí proti běžným nachlazením i proti rakovině. Antioxidanty toto působení dále posilují. Vedle toho omezují vznik i různých jiných chorob, které v těle vznikají kvůli působení volných radikálů. Mluvíme zde o stavu našich cév, o rizicích infarktu, mozkové příhody, ale také o nemocech neurodegenerativních, jako je třeba Alzheimerova choroba či Parkinsonova nemoc, které jsou v současnosti na vzestupu. Vláknina má význam pro stabilizaci hladiny cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Citrusy zvyšují v našem těle hladinu citrátů a tím pomáhají rozpouštět jeden z druhů ledvinových kamenů. Na výše uvedené působení se dělala řada studií. Pro zajímavost si můžete přečíst třeba tuto studii o vlivu citrusů na rakovinu jícnu.

Srovnání jednotlivých druhů

Už bylo naznačeno, že jednotlivé druhy citrusů mají různé složení. Z hlediska vitaminu C velké rozdíly nejsou. Ve 200 gramech ovoce najdeme potřebnou denní dávku. Jsou sice druhy ovoce či zeleniny, které mají obsah vitaminu C vyšší, ale ani citrusy nejsou úplnou prohrou. Zajímavé jsou ale pomeranče se svým obsahem rozpustné vlákniny. Ten je vyšší než u jiných citrusů, a to pomáhá více snižovat hladinu cholesterolu. Grepy pro změnu dokáží snížit systolický krevní tlak. Grepy jsou také dobrou prevencí rakoviny plic. Už jsme ovšem upozorňovali, že grapefruit snižuje vstřebávání některých léků. Ne všech, takže vždy stojí za to si důkladně přečíst příbalový leták od léků, které užíváte.

Jak konzumovat

I když zhruba třetina vypěstované produkce končí v džusech, měli bychom preferovat konzumaci celých plodů. Pokud už chceme nebo potřebujeme pít džus, nemělo by to být velké množství a raději si vybrat šťávu čerstvě vymačkanou. U šťáv se totiž ochuzujeme o významný podíl vlákniny a výrazně se nám zvyšuje podíl cukrů, zejména fruktózy, což má za následek značné přibírání na váze i riziko ztučnění jater. Více o ztučnění čili steatóze jater najdete v článku zde. Někdy se doporučuje zařadit jeden citrusový plod denně v případě pomeranče, případně dvě mandarinky či půl grepu nebo čtvrtinu pomela. Citronovou či limetkovou šťávou pak můžeme vylepšovat chuť vody i různých pokrmů. Je třeba si dát pozor na poškození zubní skloviny při nadměrné konzumaci citrusů nebo při chybě, kdy si čistíme zuby příliš brzo po snědení citrusu. Kyselina citronová narušuje naši sklovinu a drhnutí kartáčkem potom dílo zkázy dokoná. Je potřebný dostatečný časový odstup mezi konzumací a čištěním zubů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...