Loni se utopilo 160 lidí, zahradní bazény znají všichni záchranáři. Nepodceňujte proto jeho správné zabezpečení

 Zdraví 
21. července 2022 10:22 / Kateřina Andrýsková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Utopení dítěte v bazénu je velmi podceňované téma Pexels
Tropické teploty lákají k návštěvě koupališť, a pokud máte na zahradě bazén, nejspíš budete tyto dny trávit především v něm. Jenže letní radovánky někdy mohou končit jinak, než nás kdy v životě napadlo, a přinést do rodiny obrovské neštěstí v podobě utopení dítěte. Jak bazén zabezpečit?

Když je na zahradě bazén, bezpečí dětí je vždy ohroženo, a to v jakémkoliv věku. Základním pravidlem proto zní: nikdy nenechávejte děti na zahradě o samotě, tím spíš, pokud se jedná o neplavce nebo velmi malé dítě. Stačí pár vteřin nepozornosti a odpolední relax se může změnit v boj o holý život. Jak ale rodinné tragédii předejít?

Nejohroženější jsou neplavci

Především nejmenší děti a předškolní děti, které ještě neumí plavat, jsou nejvíce ohroženou skupinou. Přitom nejde jen o hluboké zahradní bazény, dítě se dokáže utopit i v malém nafukovacím bazénku. Především tedy hodně malé děti. Proto i když vidíte, že dítě v bazénu už stačí, tudíž předpokládáte, že se utopit nemůže, nikdy ho nespouštějte z očí. Člověk se totiž může utopit i v louži nebo ze lžičky vody. Dítě může uklouznout, zpanikařit, pod vodou se nadechnout a během pár minut vaší nepozornosti se utopit.

Krycí plachta

Základním prostředkem v prevenci proti utopení dítěte je krycí plachta, kterou byste měli dávat přes bazén, kdykoliv se nepoužívá. Ještě lepší je bezpečností plachta či lamela, která unese váhu i dospělého člověka. Dítě totiž může spadnout do bazénu (či záměrně do něj vlézt) i v případě, že je pokrytý plachtou. Pokud se jedná pouze o textilii či solární folii, která má za úkol ohřívat vodu v bazénu, může se dítě utopit i v ní. Taková plachta totiž jen stěží unese dítě, které je navíc schopno se na této ploše pohybovat jen velmi omezeně a může mít tudíž značné komplikace z bazénu opět vylézt.

Další zabezpečovací prvky

Vhodné je použít i fyzické zábrany v okolí bazénu, které dítě k vodě nepustí. Buď můžete bazén oplotit nebo pořídit flexibilní plot, který lze přizpůsobit velikosti a tvaru bazénu. Také je potřeba starat se o okolí bazénu, aby byla snížena pravděpodobnost uklouznutí či pádu přímo do bazénu. Existuje také bazénový alarm, který se spustí kdykoliv dojde k narušení vodní hladiny.

A pokud máte zabudovaný bazén, doporučuje se ho nechat zastřešit, aby se mohl v době vaší nepřítomnosti a nevyužívání zamknout. Je to velmi bezpečná metoda, jelikož dítě se bez klíče do bazénu nemá šanci dostat.

Nikdy nenechávejte dítě o samotě

Žádné dítě, a to dokonce ani to, které už umí plavat, by nemělo být ponecháno v bazénu bez dozoru. S menšími dětmi musíte v bazénu vždy fyzicky být a zajišťovat jejich bezpečí, větší děti můžete pozorovat jen z dálky, ale musíte mít situaci pod kontrolou. Tím spíš, pokud je dětí v bazénu víc. Za loňský rok se podle Českého statistického úřadu utopilo 160 lidí, v roce 2020 to bylo ještě o deset více. Z těchto úmrtí se v šesti případech jednalo o utonutí dětí mladších 14 let v důsledku pádu do bazénu.

Hlídat musí vždy jen jeden

Říká se, že čím více lidí dítě hlídá, tím méně je dítě v bazénu či jiné vodě skutečně hlídáno. Předtím než vleze dítě do vody, byste si vždy měli s ostatními přítomnými dospělými ujasnit, kdo hlídá jaké dítě (případně skupinku dětí). Každý pak totiž může lehce sklouznout k tomu, že začne předpokládat, že děti vlastně hlídá někdo jiný, tudíž není jeho dohledu potřeba.

Nenechávejte v bazénu žádné hračky

Jakmile děti bazén opustí, vyndejte současně všechny vodní hračky a jiné atraktanty, které by mohly děti do vody nalákat ve chvilce vaší nepozornosti. Proto veškeré vodní pistolky, kruhy, rukávky a jiné plovoucí předměty nikdy nenechávejte na hladině ani na dně bazénu. Nebezpečí mohou představovat i nafukovací balonky na oslavách, jelikož není úplně snadné na první pohled z dálky rozeznat, co je hlava a co balonek. Dítě se vám tak může utopit přímo před očima.

Když už tam spadne

Pokud zaznamenáte, že se dítě topí nebo že menší dítě spadlo do bazénu a neumí se samo dostat nad hladinu, je nutné jednat okamžitě. Počítá se každá vteřina. "Pro dítě musíte okamžitě skočit, nesvlékat se, pustit, co máte v rukou, a jednat. Čím rychleji ho dostanete z vody, tím je větší pravděpodobnost na jeho záchranu. Pokud je již dítě v bezvědomí, okamžitě volejte záchrannou službu a zjistěte, zda dítě dýchá. Případně zajistěte základní životní funkce," radí člen záchranářského týmu Svoboda. Dítě, které nedýchá, je nutné začít okamžitě oživovat a poskytnout mu umělé dýchání. Nejlepší je projít kurzem první pomoci, abyste v dané situaci věděli, co máte dělat a nepanikařili, což dané situaci rozhodně nepomůže.

Zdroj: Autorský článek, další zdroj: czso.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...