Když dorazí vyčerpání ze stresu

 Zdraví 
15. července 2017 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Únava má charakter vyčerpání organismu a činí jakoukoli fyzickou či psychickou činnost téměř nemožnou. Shutterstock
Když se k náročnému životnímu stylu přidá stres.

Bezdůvodná nevolnost, vyrážka, akné jako v pubertě či bolavá záda. Některé fyzické příznaky vyčerpání je možné identifikovat.

Je to nemoc nebo není?

Psychické vyčerpání jako diagnostickou jednotku bychom v Mezinárodní klasifikaci nemocí nenašli. Ale mezi „faktory ovlivňující zdraví“ zařadila Světová zdravotnická organizace mimo jiné následující položky, které s vyčerpáním souvisejí:

  • Syndrom vyhoření neboli burn-out. Ten má k vyčerpání blízko, o něm se ještě zmíníme dále.
  • Nedostatek relaxace a odpočinku.
  • Nedostatek tělesného pohybu.

Psychické vyčerpání není nemoc. Vyčerpání, které by trvalo dlouho, by ale mohlo zapříčinit tělesnou nebo duševní poruchu. Položme si otázku, kdo je psychickým vyčerpáním více ohrožen? Jsou to mimo jiné:

  • Lidé, kteří to přehánějí s prací, zvláště, když mají stresující zaměstnání.
  • Náročný bývá trojsměnný provoz, nárazová a termínovaná práce a špatné vztahy na pracovišti.
  • Lidé v obtížné životní situaci – např. během rozvodu, po ovdovění, během soužití s člověkem závislým na alkoholu a drogám. Mít doma patologického hráče také klidu nepřidá.

Příčinou psychického vyčerpání může být tělesné onemocnění, proto je správné se poradit s lékařem - zejména, když vyčerpání trvá dlouho. 

Obranné strategie, které chránící před nadměrným stresem

Držet na uzdě ctižádost a nesnažit vyhovět každému za každou cenu. Spolehlivost a důvěryhodnost člověka se projevuje v tom, že si dobře rozmyslí, co slíbit a co ne. Odhadněte realisticky své síly a možnosti. Jestliže máte hodně povinností, nepřebírejte další - leda byste se zbavili jiných.

Pravidelnost a dobrá organizace času: Ta souvisí s předchozím bodem. Znamená mimo jiné schopnost organizovat si práci tak, aby jí nebylo ani příliš mnoho ani málo.

Nedělejte nic, co by stres a vyčerpání zhoršovalo. Nedoporučuji třeba film, kde se na sebe lidé neusmívají, nejsou na sebe hodní a dokonce na sebe střílejí. Stav vyčerpání není také nevhodnější dobou k  debatě o charakteru ctihodné paní tchýně. Jestliže někdo spadne do jámy, neměl by tam ještě hrabat.

Nadhled: Odolnost vůči stresu pronikavě zvyšuje nadhled. Je to, že vás sousedka nepozdravila, důvodem k vyhlášení státního smutku? Bude to, že o vás někdo něco nelichotivého řekl, důležité za rok či dva? Je to či ono zboží opravdu tak nutné pro vaše přežití?

Smích, humor: Ohleduplný smích a humor fungují v mezilidské komunikaci podobně jako odvolání poplachu. Uklidňují vás i okolí.

Vyhněte se alkoholu, drogám a tabáku. Jsou to šidítka. Zdánlivě stres mírní, ale ve skutečnosti se zátěž mozku, jater, srdce i plic pronikavě zvyšuje. Navíc se u lidí v psychické nepohodě rychleji rozvíjí závislost.

Pěkně jedno po druhém: Nejdříve uklidit, pak se umýt, pak se navečeřet. Je to mnohem snazší než uklízet, mýt se a večeřet současně.

Strategie, jimiž doplníte energii

Pohyb (tělesná práce, chůze, cvičení atd.): Spalují se tak látky, které v těle při stresu vznikají. Pohyb také usnadní uvolnění. To se často dostaví po předchozí tělesné aktivitě automaticky. Navíc pohyb mírní lehčí úzkosti a deprese i jiné nepříjemné duševní stavy.

Strava, vitaminy, bylinky: Ve stresu je lépe jíst lehce stravitelná jídla vzhledem k tomu, že trávení je oslabeno. Třeba polévka z ovesných vloček s čerstvou zeleninou obsahuje vitaminu B a C, které pomáhání při zotavování se ze stresu. Uklidňující bylinky jako meduňka jsou pochopitelně vhodnější než třeba nápoje obsahující kofein.

Dýchání do břicha: Při stresu se břišní svaly napínají. Tím zablokují nejen bránici, ale i dolní žebra. Dýchání je za této situace obtížné a člověk trpí nedostatkem vzduchu. To mu klidu nepřidá. Naproti tomu klidné a hluboké dýchání do břicha uklidňuje a usnadňuje obnovu sil.

Relaxační techniky: Stav klidu lze navodit i relaxačními technikami. U nás se asi nejčastěji používá Schultzův autogenní trénink a jógové relaxační techniky. Nahrávky s relaxačními technikami ve formátu mp3 si můžete zdarma stáhnout na internetu.

Pomoc druhých lidí: Může to být někdo z rodiny, dobrý přítel, lékař, psycholog.

Aktivní odpočinek znamená zaměstnat jiné části těla a mozku než ty, které byly vystaven zátěži. Např. procházka mezi poli bude vhodnější pro sekretářku než pro zemědělce.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve