Jak je to s gumovými medvídky a jejich účinkem na klouby? Všechno je prý jinak
Je sice pravda, že gumoví medvídci obsahují želatinu, která kloubům a chrupavkám prospívá, přesto se o pozitivním účinku gumídků na naše zdraví nelze podle odborníků vůbec bavit!
Želatina obsahuje kolagen, který je základním stavebním kamenem kloubů i kostí. O tom není pochyb. Zdánlivě to pak vypadá, že gumoví medvídci jsou jakousi zdravou alternativou jiných cukrovinek. Opak je ale pravdou!
Průměrná porce činí 17 až 18 gumových medvídků. V tomto množství je obsaženo přibližně 22 gramů cukru, což je asi pět a půl čajové lžičky bílého cukru. Podle lékařských doporučení by přitom ženy neměly konzumovat více než 6 čajových lžiček a muži ne více než 9 čajových lžiček cukru denně. Nadměrným příjmem cukru roste riziko obezity a kardiovaskulárních nemocí.
Stejné množství gumových medvídků obsahuje pouze 2 až 3 gramy bílkovin, v nichž je obsažena i želatina. Toto množství tvoří kolem pěti procent doporučené denní dávky bílkovin. Pokud bychom tedy chtěli prospět svým kloubům a kostem, museli bychom zkonzumovat opravdu velké množství gumídků. Jenže má to jeden háček - s větší dávkou medvídků totiž do těla dopravíme i mnohem větší množství cukru.
Běžná porce medvídků také neobsahuje prakticky žádné minerály a vitaminy. Gumoví medvídci se tak rozhodně nedají zařadit do pravidelného jídelníčku. Jejich účinky na zdraví kloubů a kostí jsou podle odborníků naprosto minimální.
I gumoví medvídci se prodávají v takzvané light verzi, tedy bez cukru. Nenechte se ale zmást! Konzumace velkého množství gumových medvídků bez cukru přináší časté zdravotní komplikace. Jedná se zejména o potíže zažívacího traktu v podobě nadýmání, průjmů a bolestí břicha.
Pokud tedy chcete prospět svým kloubům, na gumídky nespoléhejte a raději vyhledejte jiný zdroj želatiny. Vybírat přitom můžete z potravinových doplňků i přírodních zdrojů.