Rozmarýn: Nenápadná aromatická bylinka, která si poradí s mnoha nemocemi

 Zdraví 
03. července 2017 13:17 / Bronislava Silná
  24   0
📷
3 fotografie v galerii
Rozmarýn je bylinka, která má velké léčivé schopnosti! Shutterstock
Snítku rozmarýnu občas vložíme do jídla. Že by tato bylina mohla přinést větší užitek, ví jen málokdo. Přesto jsou její účinky velké a pozoruhodné.

Kdy sbírat a jak užívat

Nejúčinnější je nedřevnatá část natě po odkvětu. Používáme buď přímo, nebo sušíme při nízkých teplotách do 35 stupňů. Ze dvou lžiček sušeného rozmarýnu připravíme výluh. Louhujeme asi 10 minut. Pijeme dvakrát denně.

Na co zabírá

Rozmarýn je silák na různé trávicí problémy. Trávení upravuje a zbavuje hlavně nadýmání. Také si dobře poradí s nechutenstvím. Na těchto jeho účincích má podíl jeho schopnost desinfekce. Rozmarýn se dá použít i zevně na rány, kdy rozemneme v ruce část rostliny a přiložíme na postižené místo. Výluhem z rozmarýnu lze kloktat. Můžeme ho užít při vyplachování ústní dutiny.

Rozmarýn je výborný též na prokrvení organismu. Ženy si tak mohou dokonce o něco málo urychlit menstruaci. Pozor – těhotné by se měly rozmarýnu vyhýbat. Snítka v jídle nevadí, ale čaje rozhodně nepopíjet. Z lepšího prokrvení ale profituje srdce i mozek, játra i další vnitřní orgány.

Další důležitou oblastí působení je zbavování hlenů. Rozmarýn se tak hodí při nachlazení, při alergiích a při různých dalších situacích, kdy je třeba zmenšovat otok sliznic.

Rozmarýn pozitivně působí na naši psychiku. Uklidňuje naše nervy, navodí klidný spánek a zlepší tak naši náladu i prožívání událostí.

Rozmarýn v kuchyni

Nezapomínejme na jeho využití ani v kuchyni. Výborně se hodí k masu, kterému dodává chuť zvěřiny. Stejně dobře ale působí v kombinaci se zeleninou. Zejména s tou grilovanou nebo pečenou. Do pokrmů ale nepřehánějte dávkování, protože bylina je opravdu velmi aromatická a snadno by mohla chuťově převládnout.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu