Co zmůže obyčejná petržel
Účinky se mírně liší v závislosti na tom, jestli používáme kořen nebo nať. V obou případech ale jde o důležité pozitivní účinky na naše zdraví.
Kořen
Kořen petržele má močopudné účinky a výborně se též uplatní při detoxifikaci organismu. Petržel je velmi důležitá pro nemocné ledviny. Pomůže v boji s infekcemi a tedy i při nachlazení. Zvyšuje tvorbu žluči, takže se zlepšuje naše trávení. Urychluje metabolismus, což má pozitivní účinek na tělesnou hmotnost. Snižuje bolesti při otosích a revmatismu. Lze jí využít jako prevenci zubního kazu a ženy ocení kořen petržele při poruchách menstruace.
Způsob užití
Odvar připravíme buď tak, že tři lžíce jemně nasekaného kořenu petržele zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat. Takový odvar používáme buď zevně při čištění pokožky, protože působí třeba i proti akné, nebo odvar popíjíme.
Jinou možností je nastrouhat jeden kořen, zalít sklenicí vody a vařit asi půl hodiny. Podáváme dvakrát denně.
Nať
Nať petržele má navíc velké množství vitamínu C, který je rozhodně důležitý pro naše zdraví. Má ho asi třikrát tolik co pomeranč. Petržel má také mnoho antioxidantů a velké množství kyseliny listové, která se spolupodílí na redukci homocysteinu, který vyvolává v těle zánětlivé procesy, působí špatně na cévy a mozek a podílí se i na vzniku rakoviny. Nať petržele nebo výrobky z ní pomáhají bojovat proti vzniku tumorů, proti škodlivým účinkům UV záření, proti poruchám ledvin. Chlorofyl působí proti tělesnému zápachu, protože brání množení škodlivých mikroorganismů. Petrželová nať má potenciál redukovat astma, snižovat množství hlenů v těle, zlepšovat zažívání a zmírňovat nadýmání.
Užití
Využívejte nasekanou petrželku co nejhojněji při konzumaci pokrmů. Přidávejte ji, kam to jde. Můžete si také připravit petrželový čaj. Varem sice ztratíte část léčivých složek, ale pro osoby s nemocnými ledvinami to bude snesitelné řešení. Pokud nemáte čas si vše připravovat doma, pořiďte si některý z volně prodejných preparátů.