Míváte často nafouklé břicho? Možná trpíte touto chorobou!
Jedná se o naprosto banální vyšetření z krve, na základě ktrého se dozvíte, zda tuto chorobu máte, či nikoliv. Pokud máte pozitivní nález, zpravidla vás čeká gastroskopie. A o jaké nemoci je řeč? No přeci o celiakii, která je diagnostikována stále většímu počtu lidí.
Nechte se otestovat
Jelikož není vyšetření na celiakii prováděno preventivně a ani o této nemoci doktoři většinou neinformují, a to ani v případě, že se opakovaně vracíte do ordinace s bolestmi břicha, musíte si o vyšetření zažádat sami. Budete se divit, ale odhaduje se, že v České republice o své diagnóze neví asi 85 – 90 % celé populace! Ti, kteří už mají celiakii diagnostikovanou, na to přišli většinou náhodou, při vyvracení jiných, závažnějších onemocnění.
Nemoc na celý život
Celiakie je autoimunitní onemocnění, které je způsobeno nesnášenlivostí lepku. U lidí s touto diagnózou dochází působením lepku k rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva, následkem čehož se jeho povrch zmenšuje a snižuje se jeho schopnost trávit a vstřebávat živiny.
Projevy nemoci
Nejhorší je, že celiakie nemá typické příznaky. Respektive projevů má několik, ale ne všechny se objeví u všech lidí, kteří tímto onemocněním trpí, nebo se dokonce projevovat skoro nemusí. Symptomy se navíc dají zaměnit i s jinými nemocemi, nebo se často dají svést na to, že jste něco špatného snědli.
Nejčastější příznaky
- vleklé průjmy, způsobené poruchami trávení
- celistvá a lesklá stolice
- plynatost a křeče v břiše
- únava
- nechuť k jídlu
- ubírání na váze
- omezení růstu u dětí
- u dětí tenké končetiny a nafouklé bříško
Léčba celiakie
V tuto chvíli neexistuje lék, který by pacienta celiakie zbavil. Toto onemocnění si s sebou nese člověk celoživotně a jedinou možností, jak snížit všechna rizika, které s sebou onemocnění přináší na úroveň zdravého člověka, je přestat konzumovat lepek.
Celiakie může ohrozit i život
Neléčená celiakie, tedy pravidelná konzumace stravy s obsahem lepku, zvyšuje nebezpečí onemocnění agresivní rakovinou lymfatických žláz a pravděpodobně také rakovinou střeva. Striktní bezlepková dieta je také velmi důležitá v těhotenství, jelikož její nedodržování může u žen způsobovat nedostatečný růst plodu a v nejhorším případě zapříčinit dokonce potrat.
Celiakie je bohužel dědičná, takže pokud ji máte již diagnostikovanou, pošlete okamžitě své potomky na testy.