Víte, jak správně ošetřit hmyzí bodnutí?

 Zdraví 
28. června 2017 17:12 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Komáři nás dokážou pěkně potrápit. Někdy přenášejí ošklivé nemoci. Shutterstock
Různé druhy hmyzu s žihadlem či kusadly patří k létu. Bohužel ne vždy je reakce našeho těla mírná. Jak správně ošetřit štípanec se dozvíte v následujícím textu.

Hmyz přenáší infekce

S nemocemi jako je klíšťová encefalitida a lymeská borelióza máme spojené hlavně klíště. Bohužel i jiný hmyz může stát za nákazou boreliózou a kromě těchto nemocí přenáší komáři a další bodavý hmyz i jiné druhy infekcí. Často nemusí jít o žádnou tragédii, ale pokud nám oteče polovina nohy, máme problém.

Co udělat hned po bodnutí

Nejlepší je mít v dosahu dezinfekční prostředek na bázi jódu. S výhodou lze použít Betadine, neboť nepálí a dobře ho snáší i děti. Jód zdatně působí proti virům a baktériím, takže většinu z nich v ráně zlikviduje. Stejný prostředek se pochopitelně hodí na ošetření po přisátí klíštěte. Čím dříve ho použijeme, tím lépe. Infekce se nerozšíří mimo ránu. Předpokladem úspěchu je, že v ráně nezůstal žádný zbytek hmyzu.

Když dojde k alergické reakci

Někteří z nás jsou alergičtí na hmyzí kousnutí. Zejména bodnutí včely a vosy, které obsahuje specifický jed, bývá doprovázeno bouřlivou reakcí. Pokud víte, že vám nehrozí udušení a neupadáte do anafylaktického šoku, pak nepanikařte. Červenou skvrnu ošetřujte jódem. Máte-li po ruce antihistaminika, okamžitě jednu tabletku užijte. Pro osoby, které nejsou alergické, postačí hmyzí štípanec natřít mastičkou s antihistaminiky. Ve většině případů se podaří problém zastavit.

Červená skvrna se šíří a tmavne

V případě, že se červená skvrna dále šíří, tmavne a místo se stává tvrdé a rozpálené, bude vhodné vyhledat lékaře, který situaci posoudí, a buď použije ještě jiné vhodné masti, nebo dokonce nasadí antibiotika. V některých případech by totiž mohlo hrozit i odumření tkáně.

Jestliže vás včela nebo vosa bodla do jazyka, krku nebo bylo bodnutí více, měli byste vyhledat lékaře i v případě, že alergičtí nejste. Pokud je možno, postižená místa je dobré chladit. Při bodnutí do jazyka pomůže led nebo i zmrzlina.

V případě pobodání hmyzem mimo oblast Evropy je třeba myslet i na možný výskyt jiných onemocnění. Pokud se u vás objeví jakékoli obtíže, neváhejte s nimi zajít k odborníkovi a upozorněte ho, že jste se vrátili z dovolené a máte za sebou hmyzí bodnutí.

Jak poznat anafylaktický šok

Jde o velmi prudkou a život ohrožující reakci těla na podnět, v tomto případě hmyzí bodnutí nebo kousnutí. Jedinec začíná mít dýchací problémy jako v případě astmatického záchvatu. Po těle se mohou objevit červené skvrny, kopřivka, krevní tlak klesá, postižený ztrácí vědomí, nadměrně se potí. V krajním případě dochází k srdeční zástavě. Lékaře voláme okamžitě. Vedle podání antihistaminik se soustředíme na zachování životně důležitých funkcí. Pokud má postižený u sebe adrenalinové pero (Epipen), pak ho aplikujeme. Uložíme nemocného na záda, nebo pokud zvrací tak na bok. Chladíme krk, vlhčíme rty. Při zástavě dechu a srdeční činnosti provedeme resuscitaci.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod