První pomoc při spálení od sluníčka. Víte, jak si nejrychleji ulevíte?

 Zdraví 
24. června 2017 07:58 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Spálená kůže je velmi bolestivá, pobyt na slunci dobře zvažte Shutterstock
Léto je konečně tady a tak mnozí z nás vyrážejí k vodě chytat bronz. Nešetrným opalováním se však můžete lehce spálit. Proto vám přinášíme rady, jak si od spálenin rychle ulevíte a jak jim předejdete.

Ležet hodiny u vody a opalovat se je v těchto parnech běžnou součástí života mnohých z nás. Co ale dělat, když to s opalováním přeženete a vaše kůže zrudne a nemůžete na sebe bolestí ani sáhnout?

Spálení předcházejte

Nejideálnější je se spáleninám od sluníčka vyvarovat. Ve snaze rychle se opálit možná trávíte na sluníčku celý den a neodejdete ani přes poledne, namažete se pouze opalovacím krémem s nízkým faktorem i přesto, že váš fototyp vyžaduje ochranu vyšší, nebo opalovací krém vůbec nepoužijete. Něco vám to říká? Pak se nedivte, že vaše kůže zrudne. Je to nejen bolestivé, ale kůže se vám s největší pravděpodobností stejně brzy oloupe a navíc si koledujete o rakovinu kůže. Takhle tedy ne!

Mažte se několikrát denně, hlavně po koupeli nebo při nadměrném pocení, od jedenácti do tří odpoledne vyhledejte stín a používejte krém s vysokou ochranou. Nezapomínejte, že u moře má sluníčko ještě mnohem větší sílu. Co ale dělat, když se i přes veškerá varování spálíte?

První pomoc

Dříve, než začnete kůži jakkoliv ošetřovat, si dejte důkladnou sprchu. Za prvé tělo zchladíte a za druhé ze sebe musíte smýt zbytky opalovacího krému. Nemyjte se ale mýdlem, které by mohlo vaši pokožku podráždit. Jemně se omývejte, nepoužívejte žádnou houbu ani žínku, stačit by vám měla vlažná voda.

Zpočátku hlavně chlaďte

Abyste vytáhli z pokožky horko, v počátcích své tělo především ochlazujte. Použijte ručník namočený ve vodě, nebo klidně mokré tričko, či jakoukoliv textilii, kterou máte po ruce. Jestliže máte po ruce třeba jen okurku, kterou jste si připravili k obědu, nakrájejte ji a přiložte si ji na spálená místa. Ochladí vás zrovna tak.

Tvaroh, jogurt, smetana

Pokud jste si s sebou vzali jako svačinku bílý jogurt nebo tvaroh, můžete jej rovnou použít. Nikoliv však vnitřně, ale zvenku. Na spálené místo položte například šátek a na něj naneste tvaroh, jogurt nebo smetanu. Vaše tělo zchladí a hydratují. Nechte působit asi deset minut. Pokud nanesete tvaroh přímo na kůži, během působení vyschne a přilepí se vám na kůži. Sundavat pak suchý tvaroh, který je ke spálené kůži přilepený, je opravdu utrpení. Podobně pokožku zchladí i aloe vera.

Zelený čaj

Odvar ze zeleného čaje vám od spálenin uleví. Můžete si s ním záda potřít, nebo se v něm i vykoupat. Po koupeli tělo ošetřete přípravkem s obsahem panthenolu. Opakujte několikrát denně. Na spáleniny můžete přikládat i chlazené sáčky od heřmánkového čaje, nebo tělo potírat samotným heřmánkovým čajem.

Použijte ocet

Kyselina octová pomáhá snížit pocit svědění, zánět i bolest. Nejlepší je ocet aplikovat rozprašovačem na postižené oblasti. Můžete ho zředit i trochou studené vody.

Slunci se chvíli vyhýbejte

Pokud se vám stane, že se spálíte, budete muset na chvíli omezit pobyt na slunci. Odborníci radí se slunci vyhýbat alespoň dva dny. Rychlým a nešetrným opalováním tudíž riskujete, že si značně zkrátíte a znepříjemníte svou dovolenou. Po spálení se také doporučuje chránit tělo nejen krémem s vysokým faktorem, ale také tričkem, šátkem nebo ručníkem. Další opalování pokožky je už, minimálně po tuto dobu, nevhodné.

Máte nějaké ozkoušené rady na spáleniny od sluníčka? Podělte se s námi o ně v komentářích.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít