Nadýmáni a prdíky u miminek
Nadýmání je buď přechodnou, nebo dlouhodobou záležitostí. Příčiny nadýmání mohou být různé, nejčastěji je však příčinou polykání vzduchu nebo nevhodná strava . Novorozenci a kojenci pak trpí nadýmáním (meteorismem) velmi často.
Polykání vzduchu
Častou příčinou bývá polykání většího množství vzduchu společně s potravou. Největším problémem jsou lahvičky s umělou výživou, které při krmení drží matka ve špatném sklonu a dítě společně s mlékem polyká vzduch. Zvýšený meteorismus kojence se pak projeví jeho neklidem, pláčem, odmítáním dalšího příjmu potravy, případně i blinkáním nebo zvracením. Potřebné je proto vždy dbát na správný sklon lahvičky a po krmení nechat dítě odříhnout, a to i při výživě z prsu.
Nevhodná strava
Další častou příčinou nadýmání kojenců je špatná tolerance podávané výživy. Může to být i nevhodná strava matky.
Malabsorpční syndrom
Dlouhodobější nadýmání, špatné prospívání dítěte, blinkání, případně opakovaně řidší či řídké stolice jsou příznaky tzv. malabsorpčního syndromu . Malabsorpce znamená špatné vstřebávání jednotlivých složek potravy z trávicího traktu dále do organismu.
1. Jedním z onemocnění, které u kojenců vyvolává malabsorpční syndrom, je intolerance kravského mléka:
Pokud žena nemá mateřské mléko nebo nemůže z nějakých důvodů kojit, používá se jako náhražka mléko kravské dále upravené pro výživu kojenců. Bílkovina kravského mléka je jiná než bílkovina mléka lidského a organizmus dítěte může reagovat nepříznivě (špatnou tolerancí), což vede k: nadýmání, průjmům, zvracení a podobně.
2. Jinou příčinou nadýmání může být malabsorpční syndrom vyvolaný špatným trávením cukru laktózy:
Laktóza je mléčný cukr, který se štěpí enzymy střevní sliznice na dva jednoduché cukry. Po zánětu střeva nebo vrozeně, se může objevit přechodný nebo trvalý nedostatek enzymu laktázy (štěpí laktózu). Jedním z příznaků deficitu enzymu laktázy je opakující se nadýmání dítěte nebo dospělého člověka v případě konzumace mléka nebo mléčných výrobků. Pokud dítě není kojeno, je vhodné přejít na speciální kojenecké mléko . S jeho výběrem vám poradí pediatr nebo lékárník.
Neprospívání, průjmy, nadýmání a další příznaky se mohou objevit u dítěte s jiným onemocněním, například u celiakie. Celiakie je onemocnění, kde trávicí trakt nepříznivě reaguje na lepek obsažený v potravě. V případě pochybností se tedy vždy obraťte na pediatra.
Jak nadýmání a prdíkům zabráníme?
Léčba nadýmání závisí na jeho příčině. Někdy stačí nalézt a odstranit původce. U přechodných nadýmání, zvláště u kojenců, pomáhá krátkodobé, případně opakované zavedení tzv. rektální rourky do zadečku.
Pomocí této rourky se plynová náplň ze střevního traktu snadněji vyprázdní a dítěti se tak uleví. Někdy se kojencům s nadýmáním podávají čaje (např. fenyklový) s obsahem látek, které uvolňování plynu podporují nebo se podávají léčebné přípravky, které dítěti s nadýmáním uleví. Obdobně se u malých dětí dávají na bříško vlažné obklady , nebo se bříško jemně masíruje - to vše může dítěti ulevit.
Co dělat proti nadýmání miminka?
Co dělat, aby se váš maličký potomek nenadýmal? Maminky by měly začít u sebe. Snažte se, aby mateřské mléko, které máte, bylo co nejkvalitnější. Proto dbejte se zvýšenou pozorností na to, co jíte. Zkuste se vyvarovat potravinám, které nadýmaní způsobují a raději vynechejte perlivou vodu. Určitě nic nezkazíte, budete-li pít fenyklový čaj, který působí proti nadýmání.
I když se budete snažit dodržovat zdravý jídelníček bez potravin, které nadýmají, nemusí se vám podařit předejít problémům s větry u vašeho miminka.
Bude-li mít obtíže, zkuste mu jemně masírovat bříško. Vhodné jsou také teplé obklady na bříško a nebo fenyklový čaj.
Nadýmání dokáže malá miminka i jejich rodiče hodně potrápit, ale i když některé chvilky jsou krušné, věřte, že tyto problémy jsou naprosto přirozené a časem přejdou. Tak mějte silné nervy a vytrvejte.