Potraviny, které vám pomohou, když máte virózu nebo chřipku

Některá jídla mohou prodloužit i dobu léčby
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
07. ledna 2020 09:42 / Depositphotos
  5   0
Existují potraviny, které vám mohou pomoci přitížit ve chvíli, kdy máte virózu nebo chřipku. Které to jsou? Představíme vám je.

Na chřipku a virózu je nejlepší se vyležet, vypotit, pít čaj s medem, dát si vývar a pořádnou dávku vitaminů v podobě ovoce či zeleniny. Ovšem i mezi nimi lze najít takové druhy, které vám naopak mohou léčbu zkomplikovat a dokonce i prodloužit. 

Alkohol a kofein

Tak je jasné, že na alkohol asi nemáte zrovna ve chvíli, kdy máte horečku, pomyšlení, stejně tak i na kávu. Na druhou stranu se najdou i "zaručené" babské rady, které doporučují svařit si víno, slivovici či rum. A to samozřejmě dobře není. Alkohol, stejně jako káva, dehydratuje tělo, což není v období horeček zrovna žádoucí. To vše může vést k tomu, že vaše sliznice budou vysychat, hleny zhušťovat a výsledkem bude horší stav rýmy i kašle. Alkohol navíc snižuje funkci imunitního systému.

Polotovary zhoršují záněty

Během horeček má člověk tendenci jenom ležet, ne stát u plotny a připravovat si vývar. V takové chvíli pak člověk mnohem raději sáhne po nějakém polotovaru či instantní polévce. Jenomže tato jídla obsahují zpravidla nadbytek soli, který také může způsobit dehydrataci. Kromě soli je v těchto jídlech i nadbytek rafinovaných cukrů, které zase  zhoršují zánět. A to platí i o džusech, bez ohledu na to, zda jsou stoprocentní či ne. 

Co dráždí žaludek

Tučná, smažená, kořeněná jídla nebo hůře stravitelné celozrnné pokrmy. To vše vám může ještě podráždit žaludek a zhoršit trávení. Někomu také dělá zle mléko a výrobky z něj, protože se po nich cítí více zahleněni. Stejně tak jsou lidé, kterým nevyhovuje silný zázvorový čaj nebo kyselé ovoce. Takže v tomto případě je potřeba se řídit tím, co vám říká vaše tělo.

Pozor na ovoce

Říká se, že by měl člověk během nemoci zvýšit příjem vitaminu C. To je sice pravda, ale většina lidí automaticky sáhne po ovoci. A to je chyba. V něm je totiž poměrně hodně  cukru, který zhoršuje zánět a doslova brzdí bílé krvinky v boji s infekcí. Zkuste do sebe vitaminy dostat skrze zeleninu, například v podobě okurky, hlávkového salátu, dýně, kyselého zelí, které si také můžete snadno připravit i doma. Jak na to, jsme psali zde. Z ovoce jsou dbré například banány nebo grapefruit.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu