Dětské plastové nádobí vévodilo socialismu. Dnes se v tělech dětí nacházejí mikroplasty

Dětské plastové nádobí bylo symbolem socialismu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Retro 
05. ledna 2020 09:40 / ČT
  166   40
Bez dětského plastového nádobí se neobešla žádná socialistická rodina. Talíře, hrnečky, skleničky i příbory, s tím vším vyrůstaly socialistické děti. Dnes přemýšlíme o tom, že plastů mají děti až moc.

Plastové dětské talířky s pohádkovými motivy vévodily především přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Děti z nich jedly plastovým příborem a pily z plastových dětských hrnečků.

Plastová dětská výbavička nechyběla prakticky v žádné socialistické rodině a mnozí ji ještě i dnes mají doma. I když ji už nepoužívají, nechtějí ji vyhodit, protože představuje určitou sentimentální nostalgii. Ve skutečnosti dětské socialistické plastové nádobí bylo jen předvojem pro plastové šílenství dnešní doby.

Z Německa totiž přišlo varování, že v tělech dnešních dětí se nacházejí stále vyšší hladiny vedlejších produktů plastů a mikroplastů. Podle odborníků je situace nebezpečná a zdraví a vývoj dětí je opravdu ohrožen.

Vedlejší produkty z plastů mají mnoho nežádoucích účinků. Například narušují hormonální funkce, což může vést k obezitě, u dětí dokonce i ke zpomalení vývoje.

Odkud mikroplasty v těle dětí pocházejí, je jasné. Z hraček, oblečení i plastového nádobí, které se stále používá dodnes.

Výsledky německé studie jsou alarmující. Mikroplasty byly nalezeny v 97 % vzorků moči a krve u zhruba 2 500 testovaných dětí mezi třemi až sedmnácti lety. Týdeník Der Spiegel pak výzkum publikoval. „Naše studie jasně ukazuje, že plastové části, kterých se nyní produkuje stále více, se v lidském těle objevují častěji,“ uvedla Marike Kolossa-Gehring, jedna z autorek studie. Dále čtěte: Umakart byl ikonou socialistických koupelen. Po revoluci se přestal vyrábět.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Tip na parádní cyklovýlet. Vyšlápněte si ke známé dominantě na jižním okraji Prahy

Dům a zahrada

Pokud se ráno budíte neodpočinutí a rozlámání, může za to zřejmě špatná matrace

Bydlení

Zvyšte si opticky strop. Triky, které pomohou

Zavřít reklamu