Co všechno způsobje káva v našem těle
Káva je nápoj obsahující kofein připravený obvykle z pražených kávových zrn. Na trhu je zejména odrůda arabika a robusta. Chuť záleží ovšem i na místě pěstování a velmi záleží na způsobu pražení. Něco však mají kávy společného bez ohledu na chuť.
Káva skutečně působí proti únavě
To, že mnozí pijeme kávu po ránu, má dobrý důvod, protože káva působí proti únavě. U citlivějších jedinců dokáže dokonce zvednout tep až na sto úderů za minutu. Spolu s tím roste i tlak. Tito lidé by si měli dávat na konzumaci kávy pozor a raději se jí vyhýbat. Pro ostatní ale může být pití kávy opravdu dobrým způsobem, jak zahájit den. Káva také zrychluje metabolismus, proto si obvykle po šálku kávy také každý dojde na toaletu.
Zažívání
Na naše zažívání působí káva docela dobře, ale její účinky nemusí být jen kladné. Urychlení metabolismu je dobré pro naši postavu. Jestliže pijeme černou kávu bez cukru, jde o ideální nápoj, který nemá téměř žádné kalorie, a přitom zahání hlad. Příliš mnoho kofeinu má ale negativní dopad na vstřebávání železa. Potravu, která je bohatá na železo – červené maso, vnitřnosti a listovou zeleninu bychom tedy neměli jíst ve chvílích, kdy pijeme kávu. Pokud pijeme kávu na lačný žaludek, můžeme si také způsobit nadýmání a u některých lidí hrozí i zácpa.
Kosti, zuby a náš dech
Příliš mnoho kávy může způsobit řídnutí kostí, ale to jen u jedinců, kteří mají snížený příjem vápníku. Tento prvek se totiž při vyšším příjmu kávy více vyplavuje. Na druhou stranu káva nepředstavuje příliš velkou kosmetickou pohromu pro zuby, jak se někdy soudí. V tomto směru je horší černý čaj. Káva dokonce obsahuje látky, které ničí bakterie, které máme v ústech, takže vlastně chrání zuby před dalším poškozením. Na druhou stranu káva brání přirozenému opláchnutí odumřelých buněk z ústní dutiny, což vede k nepříjemnému dechu. Proto má smysl jednak kávu zapíjet vodou a také si něco zakousnout.
Paměť
Káva je vynikající stimulant pro mozkové buňky. Chrání nás proto před demencí, zapomínáním a díky vyplavování dopaminu usnadňuje mnohé mozkové pochody a zlepšuje náladu. Působí rovněž na zánětlivé procesy v mozku. Zánět se omezuje, tím se brání stárnutí mozkových buněk.
Další působení
Káva není úplně vhodná pro osoby s nemocnými ledvinami a s nemocným srdcem. Také není dobrá pro ty, kdo trpí dehydratací pokožky. Více o péči o kůži si přečtěte v článku zde. Osoby, které mají problémy se spánkem, by neměly pít kávu večer.
Jak připravit zdravou kávu
Pokud můžete, vyhněte se instantním kávám, případně je pijte jen výjimečně. Tyto kávy obsahují příliš mnoho draslíku. Také nepoužívejte klasickou přípravu „turka“, kdy zalijete mletou kávu vařící vodou. Káva by se podobně jako čaj neměla přelouhovat, pak se totiž uvolňují látky, o které nestojíme.