Nezapomínejte chránit své oči! UV záření může způsobit jejich nevratné poškození

 Zdraví 
06. července 2017 10:35 / Ema Maxová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ochranné sluneční brýle s UV filtrem jsou pro ochranu vašich očí před škodlivými slunečními paprsky nezbytné! Shutterstock
Většina lidí si ani neuvědomuje, kolik čas tráví venku, třeba na procházce, při zahradničení, surfování nebo jiných sportech. Po celou tu dobu jsou vaše oči vystaveny škodlivému UV záření, které je pro lidské oko sice neviditelné, ale velmi škodlivé!

Stalo se úplnou samozřejmostí, že se při pobytu na slunci chráníme svou pokožku používáním opalovací kosmetiky. Ale myslet byste měli nejen na ochranu pokožky, ale také očí. V létě, kdy má sluneční záření největší intenzitu, to platí dvojnásob. Vystavení sluníčku totiž může poškodit vaše oči stejně jako pokožku.

Oko je velmi jemná a citlivá struktura, kterou byste měli dokonale chránit před nepříznivými vlivy okolního prostředí. Sluneční brýle se sice staly oblíbeným módním doplňkem, ale pro zdraví a krásu očí je třeba dělat ještě něco víc.

Klobouk a sluneční brýle vždy po ruce

Noste klobouk. Nechrání vás jen před úžehem a spálením obličeje, ale zabraňuje také dopadu slunečních paprsků přímo do očí. Vhodná je rovněž kšiltovka nebo slunečník. Noste také sluneční brýle – sluneční záření se totiž odráží od okolního prostředí, takže brýle jsou důležitou ochranou zraku před účinky ostrého slunečního světla a UV záření, které je pro zrak škodlivé. Zejména intenzivní sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce může způsobit bolestivé poškození oční rohovky.

Dbejte na hygienu

Ženy by i v létě měly pamatovat na správné a každodenní odličování, a to i po návratu z noční party. Používejte speciální oční odličovač, naneste na tamponek, přiložte na řasy a oční víčko, aby se líčidla uvolnila. A pak je stírejte jemnými kruhovými tahy od vnějšího k vnitřnímu koutku oka, odkud se pak vyplavují všechny nečistoty, které se do oka dostaly. Na správné čištění a hygienu očí pamatujte také při častých zánětech očních víček (ječné či vlčí zrno).

Pokud nosíte kontaktní čočky nebo jste alergici, případně pobýváte v prašném prostředí, měli byste mít po ruce oční kapky, neboť vám v případě potřeby pomohou z oka vyplavit nečistoty a zmírní podráždění. Při práci v prašném prostředí chraňte oči pracovními brýlemi. Značné riziko přináší i spojení kontaktních čoček a koupání, především v přírodních vodách, ale i ve vodě chemicky ošetřené. Ve vodách přežívají bakterie, viry, chlamydie, plísně a akantaméby. Chlamydiové oční záněty mohou vzniknout i týdny či měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí.

Oční alergie

Řadě lidí přináší teplé letní počasí i příznaky očních alergií. Zatímco někteří jedinci alergičtí na prach a roztoče mohou trpět příznaky alergie po celý rok, pro pylové alergiky se v létě jedná o sezonní záležitost. Neklamnými signály alergie jsou začervenalé oči, oteklá víčka, svědění, pálení a slzení očí. Jak se alergiím bránit? K hlavním preventivním opatřením patří vyhýbat se, aspoň podle daných možností, kontaktu s alergeny, v průběhu pylové sezony nosit ochranné brýle a po příchodu do uzavřených prostor vypláchnout oči čistou vodou. To ale bohužel mnohdy nestačí – pak by úlevu měla přinést tzv. antihistaminika, v tomto případě oční kapky. Pokud ale obtíže přetrvávají déle než tři dny, je nezbytné navštívit očního lékaře.

Pozor na další nástrahy

Sportů a outdoorových aktivit, kterým se v létě tak rádi věnujeme, je celá řada, ale ne každý si možná uvědomuje, jaké nebezpečí při nich hrozí právě očím. Třeba při cykloturistice, zvlášť šlápnete-li silněji do pedálů, se nevyhnete zásahům drobnými kamínky či větvičkami, střetům s drobným létajícím hmyzem či jen zvířenému prachu. Ačkoli by všechny tyto nepříjemnosti měly „pochytat“ kvalitní brýle, může se stát, že oči jsou po jízdě podrážděné, pálí nebo i slzí, často se může přidružit i pocit cizího tělíska v oku. Pokud netrpíte žádnou alergií, upraví se taková situace zpravidla sama, nebo mohou pomoci speciální kapky či mast – ty si ovšem nechte předepsat od lékaře.

Co dělat, když do oblasti kolem oka bodne hmyz?

K nepříjemnostem léta patří hmyzí bodnutí, zvlášť ta, po nichž v kůži zůstává žihadlo. V oblasti očí je to obzvlášť nebezpečné, a proto bychom měli při ošetření postupovat s maximální opatrností. Žihadlo zásadně nevytahujte prsty, pouze je ze strany jemně vytlačte nehtem. Zasažené místo omyjte, a je-li to možné, přiložte ledový obklad, abyste zabránili vzniku otoku. V případě, že u postiženého pozorujete nastupující alergickou reakci, neváhejte zavolat lékařskou pomoc.

  • Každý, kdo stráví volný den pobytem u moře či na pláži, lyžováním nebo se prochází venku, je náchylný k poškození očí působením UV záření.
  • Zatažená obloha ještě neznamená, že nepotřebujete ochranu před UV zářením. Až 80 % UV záření pronikne nízkou oblačností.
  • Pamatujte, že slunce nemusí nijak hřát, aby poškodilo vaši pokožku i oči. Poškození vzniká vlivem UV záření, které nevidíme ani necítíme, tak se nenechte zmýlit nízkými teplotami.
  • Pokud vaše sluneční brýle nepřiléhají těsně k obličeji, pak mohou UV paprsky proniknout ze stran do oka a oči poškodit.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda