Česnek je mocný ochránce našeho zdraví. Jeho síla překvapí
Účinné látky v česneku
Typickou vůni dodávají česneku různé sloučeniny síry. Jedna z nich, která se jmenuje alicin, má silné antibakteriální účinky. Jde o vůbec nejsilnější přírodní antibiotikum. Česnek ale obsahuje i mnoho jiných tělu prospěšných látek. Například selen, mangan, vitamín C, vlákninu a vitamín B6 a B1. Dále draslík, fosfor, měď a železo.
Jak česnek používat
Už Hippokrates radil využívat česnek pro vlastní zdraví. Nejlepší je, pokud není příliš dlouho vařený. Čerstvý má pochopitelně nejvíc účinných látek. Záleží samozřejmě i na odrůdě. Pokud přidáváte česnek do vařených pokrmů, dávejte ho až na konec. Výborný je do salátů. Třeba v kombinaci se zakysanou smetanou. A samozřejmě do různých dipů a pomazánek.
Účinky na zdraví
Česnek má obrovské spektrum skvělých účinků. Jeho základní síla leží v likvidaci infekcí bakteriálních i virových a v celkovém zlepšení imunity. Působí proti nachlazení, proti angíně, ale i proti různým parazitům. Poradí si i s plísněmi. Česnek ředí krev, takže významně snižuje riziko ucpání tepen a tím brání vzniku řady civilizačních nemocí. Na tepny působí pozitivně i v tom smyslu, že brání jejich zanášení. Snižuje totiž hladinu cholesterolu a navíc snižuje i krevní tlak. Kdo pravidelně používá česnek má mnohem menší riziko infarktu a mrtvice.
Tolik se neví o působení česneku proti alergiím. Zmírňuje jejich průběh. Účinný je nejen na sennou rýmu, ale také na astma. Působí povzbudivě na mozek a brání před jeho stárnutím. Vědci také dali do souvislosti konzumaci česneku a snížení hmotnosti. Česnek působí i proti vzniku rakoviny, zejména proti rakovině prsu, rakovině žaludku a střev. Pomáhá i pacientům s cukrovkou, protože zlepšuje vylučování inzulínu.
Vnější použití
Česnek můžeme používat i zevně. Nadrcený česnek nebo čerstvá šťáva pomáhá proti bradavicím a kuřím okům. Podobně můžete použít česnek i na bolavé zuby. Také se hodí na místa bodnutí hmyzem, která dezinfikuje a zklidňuje.