Chcete být celou zimu zdraví? Ládujte se echinaceou!

 Zdraví 
31. října 2017 09:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Echinacea je všelék a přírodní antibiotikum. Každodenní užívání vás ochrání před nemocemi a povzbudí imunitu. Shutterstock
Netěšíte se na zimu a všechny ty nemoci? Očkování proti chřipce nechcete, homeopatikům nevěříte, ale rádi byste se nějak chránili a posilovali imunitu? Echinacea je přesně to, co potřebujete.

Pravidelným užíváním echinacei přispíváte k posilování celé imunity a zároveň se obrňujete proti infekčním onemocněním. Pomůže vám při léčbě zánětu horních cest dýchacích, chřipce, angíně, ale i dalších zánětlivých procesech.

V jaké formě?

Echinacea je rostlina, která se využívá celá. Nejúčinnější částí je její kořen, ale léčivé účinky mají také květy a listy. Ze sušených listů a květů si můžete připravit čaj: na ¼ litru vody dejte 1 čajovou lžičku sušené rostliny a nechte luhovat 10 minut. Z kořene si zase připravíte silný odvar. Množství je stejné, ovšem vaří se ve vroucí vodě 20 minut. Nejjednodušší je užívat denně echinaceu ve formě kapek, sirupů, tablet či pastilek. Přičemž nejlépe uvolňuje obsažené látky tinktura.

O dalších bylinných čajích, které působí při nachlazení a chřipce se dočtete v tomto článku.

Pomůže při zimních nákazách

Třapatka nachová, tedy Echinacea, má ohromné množství pozitivních účinků a jejich nástup je velmi rychlý. Echinacea má antibakteriální a antivirové účinky, zlepšuje obranyschopnost, urychluje rekonvalescenci při nachlazení, chřipkách či bolestech v krku. Podporuje odolnost a obranyschopnost dýchacích cest, snižuje horečku a pomáhá při vykašlávání zeleného či žlutého hlenu z průdušek a plic. Pomůže vám ale i při odstraňování oparů, které často přichází s jiným onemocněním či nachlazením.

Další blahodárné účinky

Tinkturu, nebo jinou formu této zázračné byliny, neodkládejte ani po zimní sezóně. Echinacea totiž čistí krev, hojí rány, léčí bronchitidu, lupénku, ekzémy a akné, stimuluje imunitu a zvyšuje počet bílých krvinek. Zvyšuje obranyschopnost proti chronickým infekcím, vylučuje toxiny, čistí lymfatický systém, odstraňuje plísňová onemocnění a léčí chronické záněty močového měchýře, močových cest, ledvin a pomáhá léčit krvavé močení a hemeroidy. Léčí také ženské pohlavní orgány (zejména zánět dělohy), bércové vředy a podporuje porušenou imunitu při rakovině po chemoterapii a ozařování.

Pozor v těhotenství

Echinacea je netoxická a nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Jediné, kdy musíte být při jejím užívání opatrné, je v období těhotenství. Nejlepší je, když se po následujících devět měsíců této bylině vyhnete úplně. Jde o silnou bylinku, která může vyvolat motání hlavy a pokles krevního tlaku.

Vypěstujte si ji doma

Echinaceu si můžete vypěstovat i doma. Nejlepší jsou odrůdy Alba, White Lustre, White Swan nebo Magnus. Je náchylná na přemokření, proto si dávejte pozor, abyste ji nepřelili. Rostlina dává přednost výslunnému místu, ale snese i lehký stín. Nejvíce ji svědčí humózní a vápenité půdy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...