Vápníková bomba zvaná makové mléko

 Zdraví 
04. března 2017 07:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mák je jedna z mála tradičních českých plodin, jejíž produkci u nás nezdecimovalo pěstování řepky. Shutterstock
Už od školy nás učili, že máme jíst mléčné výrobky a pít hodně mléka, abychom měli pevné a zdravé kosti. A když mléko tak především kravské, protože je nenahraditelný zdroj vápníku. Je všechno, co nás učili ale pravda nebo lze najít vhodnou možná i lepší alternativu rostlinného původu? Našli jsme pro vás několik důvodů, proč využívat makové mléko.

Mák patří mezi výživné a nutričně velmi cenné potraviny. Semena máku obsahují 20 % bílkovin, 40 – 50 % tuků a skoro 5 % vlákniny. Mák patří mezi velmi zdravé kalorické potraviny, 100 g máku obsahuje zhruba 2150 kJ. Z vitamínů je hojně zastoupen vitamín E, který má nezastupitelné místo v prevenci srdečně-cévních onemocnění, je důležitý pro mužskou i ženskou plodnost. Vitamín E dále mírní negativní příznaky menopauzy a udržuje pokožku zdravou a pružnou.

Ještě zajímavější je však rekordní obsah vápníku, který strčí mnohonásobně do kapsy mléko i výrobky z něj. 100 g máku obsahuje až 1400 mg vápníku (více než je doporučená denní dávka)! Stejné množství středně tučného bílého jogurtu nabídne pouhých 160 mg, tučný tvaroh 360 mg a oblíbený eidam okolo 800 mg vápníku. (Obsah šťavelanů, které v některých rostlinných zdrojích vápníku zhoršují jeho vstřebávání, není u máku pravděpodobně příliš významné.)

Kravské, ale i jiné mléka živočišného původu obsahují tzv. kasein. Kasein je hlavní bílkovina, kterou mléko obsahuje a její podíl činní až 80 %. A právě kaseiny se stále častěji stávají příčinou alergie na mléko. Navíc čím dál víc se mluví o tom, že kasein zpomaluje metabolismus buněk a zahleňuje tělo. Makové mléko je naopak velmi vhodná a zdravá alternativa nejen pro ty, co trpí alergií na živočišné mléko.

Makové mléko je na rozdíl od kravského (kyselinotvorného) zásadité. To znamená, že uleví vašemu organizmu od překyselení.

Mák má velmi pozitivní účinky na kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Působí na jejich pevnost a pružnost.

Výzkumy prokázaly, že konzumace máku nebo produktů z máku působí i jako prevence proti rakovině.

Makové mléko obsahuje spoustu vitamínů a minerálů jako např.: železo, hořčík, draslík, fosfor a taky velmi hodnotný antioxidant – vitamín E.

Recept na makové mléko

Potřebujete: 150 g máku, 750 ml vody

Postup: Celý mák důkladně propláchneme (v sítku) a přes noc namočíme do 750 ml vody. Ráno vše nalijeme do mixéru (voda je našedlá) a mixujeme na nejvyšší otáčky, dokud nebude tekutina bílá. Takto rozmixované „mléko“ přecedíme přes velmi jemné sítko a je hotovo. (Zbytky rozmixovaného máku nejsou nutričně příliš hodnotné ani chutné.)

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...