Pozoruhodné účinky cibule

Cibulí je mnoho druhů. Všechny jsou zdravé!
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
27. února 2017 08:22 / Shutterstock
  0   0
Cibule patří mezi základní používanou zeleninu. I ti, kdo jinou zeleninu nemusí vědí, že bez cibule by nebylo mnoho dobrých jídel. Víte ale, jak úžasně cibule působí na naše zdraví?

Cibule jako lék

Cibule se odpradávna používá také k léčení. Cibulový sirup léčí průdušky. Cibule se přikládá na hmyzí štípnutí, nastrouhaná se dá přiložit na bolavé ucho. Smíchaná s medem se hodí na kašel. Každopádně obsahuje mnoho vitamínů. Konkrétně vitamín C, E a vitamíny řady B. A také hořčík, vápník a železo. Z allinu, který cibule obsahuje se tvoří rychle allicin, který má antibakteriální účinky. Působí pozitivně na metabolismus a snižuje krevní tlak. Cibule také snižuje cholesterol a zvyšuje hustotu kostí, což je pro starší lidi důležité.

Cibule jako lapač virů a bakterií

Jste nemocní nebo máte doma někoho nemocného? Bojíte se, že by se nemoc mohla rozšířit? Cibule pomůže. Rozkrojte cibuli a položte ji do blízkosti lůžka nemocného. Už naše prababičky používaly tento trik. Cibule pochytá viry i bakterie, případně jiné nepříjemné věci ze vzduchu. Polapí i zápach. Když řez oschne, můžete malý plátek odkrojit a cibule bude pokračovat ve své filtrační činnosti. Odkrojený kousek samozřejmě vyhoďte. Ke kuchyňské úpravě se už nehodí.

Zajímavé tipy pro kuchyňské využití

Jak zamezit slzám

Cibule je schopná rozplakat skoro každého. Pokud je vám to hodně nepříjemné, před krájením opláchněte cibuli vodou a do vody namočte i nůž a prkénko. Dobrým trikem je nedýchat nosem, ale pusou.

Jak vylepšit chuť guláše a dalších omáček

Cibule se používá jako základ mnoha jídel. Jinak ale chutná cibule dušená a jinak orestovaná. Zajímavou inspirací je proto použít do guláše část cibule restované a část přisypat až těsně před podlitím. V jídle se potom rozvinou dvě odlišné chutě a výsledný pokrm bude zajímavější a chuťově plnější.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Dům a zahrada

Jak zvládnout výměnu strun na kytaře a jejich naladění

Bydlení

Zelený byt pro alergika. Jaké pokojovky mu vadit nebudou a kterým se naopak vyhnout

Zavřít reklamu