Pozoruhodné účinky cibule
Cibule jako lék
Cibule se odpradávna používá také k léčení. Cibulový sirup léčí průdušky. Cibule se přikládá na hmyzí štípnutí, nastrouhaná se dá přiložit na bolavé ucho. Smíchaná s medem se hodí na kašel. Každopádně obsahuje mnoho vitamínů. Konkrétně vitamín C, E a vitamíny řady B. A také hořčík, vápník a železo. Z allinu, který cibule obsahuje se tvoří rychle allicin, který má antibakteriální účinky. Působí pozitivně na metabolismus a snižuje krevní tlak. Cibule také snižuje cholesterol a zvyšuje hustotu kostí, což je pro starší lidi důležité.
Cibule jako lapač virů a bakterií
Jste nemocní nebo máte doma někoho nemocného? Bojíte se, že by se nemoc mohla rozšířit? Cibule pomůže. Rozkrojte cibuli a položte ji do blízkosti lůžka nemocného. Už naše prababičky používaly tento trik. Cibule pochytá viry i bakterie, případně jiné nepříjemné věci ze vzduchu. Polapí i zápach. Když řez oschne, můžete malý plátek odkrojit a cibule bude pokračovat ve své filtrační činnosti. Odkrojený kousek samozřejmě vyhoďte. Ke kuchyňské úpravě se už nehodí.
Zajímavé tipy pro kuchyňské využití
Jak zamezit slzám
Cibule je schopná rozplakat skoro každého. Pokud je vám to hodně nepříjemné, před krájením opláchněte cibuli vodou a do vody namočte i nůž a prkénko. Dobrým trikem je nedýchat nosem, ale pusou.
Jak vylepšit chuť guláše a dalších omáček
Cibule se používá jako základ mnoha jídel. Jinak ale chutná cibule dušená a jinak orestovaná. Zajímavou inspirací je proto použít do guláše část cibule restované a část přisypat až těsně před podlitím. V jídle se potom rozvinou dvě odlišné chutě a výsledný pokrm bude zajímavější a chuťově plnější.