Solit či nesolit? Sůl může škodit, ale i pomoci.

Solení škodí zdraví, traduje se v posledních desetiletích.
 Zdraví 
20. února 2017 20:07 / Shutterstock
  0   0
,,Mám tě ráda jako sůl,“ ,,Sůl nad zlato,“ nebo ,,Potřebuji to jako sůl.“ Každý ví, že bez soli se dnes neobejdeme. I s ní se to ale nemá přehánět.

Na otázku, jak bychom měli solit, uslyšíme nejčastěji odpověď, že pokud možno vůbec. A pak výklad na téma, jak nám sůl strašně škodí. Částečně je to pravda i když některé vědecké výzkumy naznačují, že doporučení platí jen u lidí s různými problémy a u zdravých je to ve skutečnosti více méně jedno. 

Sůl způsobuje autoimunitní onemocnění, zadržování tekutin v těle, otoky, zatěžuje ledviny, způsobuje onemocnění srdce a cév, migrénu, rakovinu žaludku, zvyšuje krevní tlak, ale také chuť k jídlu. Neméně podstatným je i fakt, že sůl omezuje využitelnost vápníku pro organismus. Po slaném jídle máme také větší žízeň, a pokud přesolený oběd zapíjíme kalorickými nápoji, pak to vše nahrává ještě ke kilogramům navíc.

Obráceně však sůl zlepšuje náladu, takže pokud trpíte depresemi, nevyhýbejte se jí zcela. Stejně by se jí neměli bát ani muži, jež mají problém s potencí. Ovšem platí zde další pravidlo z pohádky – přiměřeně.

Jak moc bychom měli solit?

Doporučená denní dávka soli činí pro dospělého člověka pouhých 5 gramů, což je zhruba polovina kávové lžičky. U dětí se jedná pochopitelně ještě o menší množství. Statistika skutečnosti ale hovoří jinými, docela alarmujícími čísly - v České republice se průměrná spotřeba soli pohybuje mezi 14 - 15 gramy na osobu a den.

Které potraviny obsahují hodně soli?

  • masné výrobky, uzeniny a výrobky z ryb
  • potraviny naložené ve slaných nálevech
  • sýry
  • slané oříšky, bramborové lupínky
  • chléb
  • některé dehydrované výrobky, kořenící směsi, glutaman sodný
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte božské místo v Evropě, na které turisté zapomínají

Dům a zahrada

Zima je pro řez jabloní a hrušní ideální čas. Na co dát ale pozor, abyste stromům neublížili

Bydlení

Sníh na střeše vypadá pohádkově, ale rozhodně je bezpečnější jej včas odstranit

Zavřít reklamu