Krize ve vztazích přicházejí v pravidelných intervalech

 Vztahy 
17. února 2017 19:42 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dříve či později se každý vztah dostane do „bodu mrazu“. Shutterstock
Jste zamilovaní a všechno klape. Nečekejte ale, že to tak bude až do smrti. Každý vztah prochází pravidelnými krizemi.

Vystřízlivění z prvotní zamilovanosti přichází po prvním roce vztahu, po třetím se může objevit stereotyp. Sedmý rok mohou lásku utnout oblaka nudy a v sedmnáctém roce možná zjistíte, že po odchodu dětí z domu nedrží váš vztah nic pohromadě. Připravte se na tradiční krize, jimiž vztah prochází.

Jeden rok

Existenci partnerské krize po prvním roce vztahu uznávají jen někteří psychologové. Její podstatou je opadnutí prvotní zamilovanosti. Dosud jste se na svého partnera dívali přes milosrdnou clonu hormonů a ta právě teď začíná opadávat.

Dokazuje to například i výzkum, který provedla profesorka Donatella Marazziti z univerzity v Pise a jehož výsledky byly prezentovány v magazínu New Scientist. U respondentů, zamilovaných i nezamilovaných, se měřila hladina hormonů a ukázalo se, že u zamilovaných lidí významně stoupá hladina stresového hormonu, kortizolu. Muži potom vykazovali sníženou hladinu testosteronu, který zodpovídá mimo jiné za agresivitu a sexuální apetit, kdežto ženy měly tuto hladinu zvýšenou. Podle autorů studie se tak jedno pohlaví snaží přiblížit druhému a vyrovnat přirozené odlišnosti. Zároveň se ale zjistilo, že tyto hormonální změny zodpovědné za pocit zamilovanosti jsou v lidském těle přítomny přibližně jeden rok. Poté rychle odeznívají.

Po třech letech

Třetí rok vztahu (někdy ale také pátý rok) je odborníky jednoznačně označován jako krizový. Partneři už mají za sebou období zamilovanosti, ve většině případů spolu už žijí v jedné domácnosti a najednou se objevují první rozpory v názorech a neschopnost se shodnout na kompromisu. Objevují se negativní emoce a napětí mezi partnery.
Po prvních třech letech se objevuje to, čeho se nejvíce bojíme - stereotyp. Je to dáno evolucí našeho druhu, žena by za tyto tři roky s partnerem měla stihnout počít, porodit a odkojit dítě. Stereotyp se po třech letech objevuje u více než 65 % lidí. Na partnerovi nám najednou začínají vadit maličkosti, třeba váha, chrápání, vytíženost atd. Tato krize prý trvá až rok a rozhodně není dobré snažit se vrátit do stavu zamilovanosti. Nechte vztah, aby se přehoupl do další fáze - té pevnější, vážnější.

Sedm let spolu: nuda nuda, šeď šeď

Tohle je vážně všechno, nic dalšího už v životě nebude? Už ho/ji nemiluji, žijeme spolu jen kvůli dětem...

Pro tuhle fázi života je typický pocit neurčité nespokojenosti, deziluze a nudy. Vztah je stabilizovaný a klidný, děti již trochu větší, takže nevyžadují tolik péče. Všechno je zdánlivě v pořádku – jenže právě tenhle zaběhlý stereotyp často vyvolává pocit „pasti“ či „zlaté klece“. „Krize často vzniká o dovolených či o svátcích, kdy jsou partneři nuceni trávit víc času spolu. Tehdy plně prožívají odcizení,“ popisuje situaci psycholožka Erika Matějková. Pocity nudy a stereotypu ničí i bezdětné páry, které navíc postrádají jednotící prvek v podobě společného zájmu o děti.

Dalším kamenem úrazu je ochladnutí sexuálního života. Partneři se až příliš dobře znají a vášeň se vytrácí. Pokud v téhle fázi jeden z partnerů potká někoho jiného, erotické vzrušení často zamění za lásku a bez váhání za sebou spálí všechny mosty.

Dvacet let spolu: chlad prázdného hnízda

Pokud neodejdu teď, už nikdy to neudělám. Mám se navždy zřeknout všech snů, nebo budu mít odvahu začít nový život?

Neúprosný tikot ubíhajícího času tvoří tomuto životnímu období dramatickou kulisu. Objevují se první zdravotní problémy a projevy stárnutí. Osobní vlastnosti se vyhraňují, byl-li někdo v mládí šetrný, začíná se z něj stávat skrblík. Děti odešly z domova – a pokud ne, tráví s rodiči minimum času. A ti se zase učí žít jenom ve dvou, jezdit spolu na dovolené a trávit večery.

„Pokud jste vašemu vztahu dosud nevěnovali pozornost a nahrazovali ho pouze komunikací o dětech, krize se v tomhle období plně projeví,“ varuje Erika Matějková. Je to podle ní také období, kdy lidé naposledy zvažují, zda neprožít svůj život aktivněji a smysluplněji po boku jiného partnera či nedat ještě život dítěti – s jinou partnerkou.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve