Sezení na záchodě rozhodně není zdravé!

 Zdraví 
11. února 2017 07:39 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
S mobilem na toaletu nechoďte, škodíte tím hlavně sami sobě! Shuttertstock
Číst si na WC nám zakazovali už naši rodiče. Jejich zkušenosti nyní potvrzují němečtí odborníci, i když dnes jejich rady musíme rozšířit i na hraní s telefonem, sledování tabletu nebo zírání do notebooku.

Ať už si tam čtete noviny, surfujete přes telefon na internetu, nebo luštíte křížovky, rozhodně tím škodíte svému zdraví. Vysedávání na záchodě, delší, než je nezbytně nutné, může mít totiž dopady na vaše zdraví a způsobit nejedny gastroenterologické potíže. 

Pro správné trávení je naprosto nezbytný dostatek vlákniny v těle. Na tu jsou bohaté hlavně luštěniny, ovoce jako banány a jablka a zelenina, konkrétně brokolice a mrkev, brambory, ořechy a celozrnné potraviny. Pokud nám vláknina chybí a nemáme dostatečný přísun vody, která se na vlákninu ve střevech váže, bude nám to pak nejspíše váznout na záchodě. Jestliže k tomu sedíme zkrouceni, respektive předkloněni u nějakého časopisu či knihy, zaděláváme si na zácpu jak vyšitou. Střeva se totiž nepřirozeně zkroutí a vyprazdňování tak bude mnohem obtížnější.

Nahromaděné toxiny ve střevech

Špatná poloha při sezení na záchodě může mít ale fatálnější následky. Pokud sedí člověk v mírném předklonu, střeva se nepřirozeně zmáčknou. Z těla tak nemůžou odejít všechny škodlivé toxiny. A pokud tyto škodlivé látky zůstávají v těle dlouhou dobu, můžou vést až k rakovině tlustého střeva. Podle výzkumů jsou tak lidé, kteří trpí zácpou, až čtyřikrát náchylnější k tomuto nádorovému onemocnění.

Zadržování stolice ve střevech, způsobené zdlouhavým sezením na záchodě, může také způsobit únavu. Protože se tělo úplně nevyprázdní, není schopno přijmout všechny živiny a vitamíny, které mu jsou v potravě dodávány. A nedostatek některých vitamínů způsobuje to, že se cítíme bez energie, která nám skutečně chybí.

Maximálně pět minut

Optimální čas, který bychom měli na záchodě trávit, je kolem pěti minut. Samozřejmě v případě, že nemáme žádné problémy. Pokud tuto dobu protahujeme, zvyšujeme nápor na svaly, stolice tak tlačí na stěnu konečníku a tkáň stlačuje směrem dolu. Jestliže na záchodě takto sedíme dennodenně, zvětšujeme si tím hemoroidy a může dojít i k jejich vyhřeznutí.

Dlouhodobé sezení na záchodě neprospívá příliš ani pánevním svalům. Poloha, ve které se tyto svaly nacházejí, je nepřirozená a svaly jsou namáhány více, než je obvyklé. Po nějaké době se tak sníží funkce těchto svalů, což může vést až k inkontinenci. Jestliže tedy o sobě víte, že na záchodě trávíte mnohem více času, než je zdrávo, můžete to alespoň trochu odčinit tím, že se zaměříte na pánevní svaly a začnete je trénovat. Mimo prevence úniku moči si tím můžete zlepšit i sexuální život.

Témata: záchod, toaleta, sezení,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...