Jak a proč si vést menstruační kalendář

Pro získání přehledu nad svým cyklem je dobré si vést menstruační kalendář.
 Zdraví 
08. února 2017 07:09 / Shutterstock
  0   0
Menstruace jako taková je často věcí dost nepravidelnou, i když by to tak samozřejmě být nemělo. Určitě sama dobře víš, z vlastní zkušenosti, že ze začátku často přichází velice náhodně, 28 dní vůbec není pravidlem a proto je zapamatovat si konkrétní data skoro nemožné. A od toho tu máme menstruační kalendář.

Menstruace je něco, co neodmyslitelně patří k dospívání a vlastně k životu každé dívky a ženy. Vždyť drtivá většina z nás menstruaci bude mít nebo už ji má a ať si říká kdo chce co chce, je zkrátka dobré o ní mít přehled a k tomu slouží právě zmíněný menstruační kalendář. 

Menstruační kalendář je v prvé řadě velmi praktický a užitečný, neboť si do něho žena zaznamenává veškeré svoje menstruační projevy, jako např. intenzitu krvácení, erekce délku, datum menstruace či bazální tělesnou teplota. Pokud bude chtít, může si pravidelně zapisovat další důležité věci, jako např. výskyt křečí, kožní ekzémy, pohlavní styk, užívání léků, případné onemocnění apod. Žena si zde může vést také následující informace:

  • o vaginálním výtoku a jeho zabarvení,
  • složení,
  • síle krvácení,
  • bolesti břicha a hlavy,
  • depresivní úzkosti,
  • podrážděnosti.

Na základě toho si žena odhadne, začátek menstruace a konce, plodné či neplodné dny. Čím bude kalendář preciznější, podrobnější a časově obsáhlejší, tím spolehlivější budou i jeho propočty.

Dnes i elektronicky

V dnešní době je strašně moc vychytávek a platí to i co se týče gynekologie. Pokud máš chytrý telefon, existuje spousta aplikací, která ti v telefonu menstruační kalendář nahradí, budou ti připomínat a vypočítávat datum příští menstruace, budou ti hlídat i ovulaci - plodné a neplodné dny. Některé aplikace se tě budou ptát na spoustu informací navíc - třeba na chutě, nálady, citlivost a napětí v prsou apod.

Pokud po mě budete chtít nějaký ten tip, na telefony s androidem jsou hodně populární aplikace

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Dům a zahrada

Vypěstujte si asijskou superbylinu, zdroj cenných minerálů a vitaminů

Bydlení

Kuchyňská sůl patří mezi užitečné pomocníky v domácnosti. Odstraní skvrny z prádla i koberce

Zavřít reklamu